Anadolu Lezzetlerinin

Anadolu Lezzetlerinin

 Gastronomi Tatları

Birleşik Arap Emirlikleri’nde

Küresel ticaretin Ortadoğu’daki önemli kavşaklarından Birleşik Arap Emirlikleri’ne gıda ihracatında atılım yapan Türkiye Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçı Birlikleri, Dubai’de gerçekleştirdiği tadım etkinliğinde Anadolu Mutfağının lezzetlerini tanıttı. Ünlü Mutfak Şefi Arda Türkmen’in hazırladığı gastro şovu, hörfez ülkelerinin ünlü sosyal medya fenomeni Tamara Jamal, Arap dünyasına yansıttı.

Türkiye’nin; Hatay, Gaziantep ve Afyonkarahisar gibi kentlerle sürdürdüğü gastronomi turizmi çalışmaları ile ülkemizin gastronomi değerlerini tanıtmak ve bu alandaki ihracat gelirlerini arttırmak amacıyla gerçekleştirilen etkinliklere bir yenisi daha eklendi. Türkiye Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçı Birlikleri, devam eden Dubai EXPO kapsamında Birleşik Arap Emirlikleri’nde gerçekleştirdiği tadım etkinliğinde Anadolu Mutfağının lezzetlerini tanıttı.

Ticaret Bakanlığı ve Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) desteğiyle düzenlenen Türk Gıdası Tadım Etkinliği, Le Meridien Dubai Otel ve Konferans Merkezi’nde gerçekleştirildi. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Dubai Başkonsolosu İlker Kılıç ve Dubai Ticaret Ataşesi Ersoy Erbay’ın katılım sağladığı etkinlikte Birleşik Arap Emirlikleri’nin medya temsilcileri, süpermarket zinciri yöneticileri, perakendeciler, ithalatçılar ve üretici firmaların temsilcileri bir araya geldi.

-DUBAİ EXPO-

Hatay ve diğer kentlerin en gözde yemeklerinin, tatlarının paylaşıldığı etkinliğin seçildiği adres olan Birleşik Arap Emirlikleri, 192 katılımcı ülkeyle, dünyanın en büyük kültürel buluşması olan Dubai Expo’ya ev sahipliği yapıyor. Türkiye, 1 Ekim’de ziyaretçilerine kapılarını açan Dubai Expo’ya, ‘Medeniyetlerin Başlangıç Noktasından Geleceği Yaratmak’ teması ile katılıyor. Expo dışında, bu önemli körfez ülkesini cazip kılan bir diğer detay ise Birleşik Arap Emirlikleri’nde, 5,5 milyar doları aşan bir gıda ithalatı pazarının bulunması.

-GASTRONOMİ DESTİNASYONU-

Türkiye Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçı Birlikleri’ni temsilen Akdeniz Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği’nin (ASHİB) ev sahipliğinde gerçekleştirilen Türk Gıdası Tadım Etkinliği’nde, Anadolu’ya özgü seçkin yemekler ve yöresel lezzetler tanıtıldı.

Türk Mutfak Şefi Arda Türkmen, geleneksel Türkiye lezzetlerini, modern sunumuyla bir gastro şova dönüştürdü. Dubai Emirliği ve çevresindeki ülkelerde yüzbinlerce takipçisi olan İnfluencer Tamara Jamal, tanıtımı yapılan Türk lezzetlerini sosyal medya hesaplarından paylaştı. Tamara Jamal’ın, Türkiye’nin gastronomi destinasyonu olduğunu kanıtlayan tanıtım videosu da dev ekranlarda davetlilerin izlenimine sunuldu.

Tadım etkinliğinin devamı olarak, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin katılımıyla düzenlenen gala yemeğinde de Birleşik Arap Emirlikleri ile çevre ülkelerden iş insanları ağırlandı. Mutfak Şefi Arda Türkmen, gala yemeğinde, kendisi için özel olarak hazırlanan alanda Türk ürünleriyle hazırladığı birbirinden özel yemekleri konuklara ikram etti.

-İHRACAT DEĞERİ-

Etkinliğin ardından değerlendirmelerde bulunan ASHİB Başkan Vekili Ali Can Yamanyılmaz, Arabistan yarımadasındaki ülkeler, Doğu Afrika, Asya’nın batısı ve güneyi için stratejik konumda bulunan Dubai’de Türkiye mutfağını tanıtarak, ihracatı artırmayı amaçladıklarını belirtti.

Ali Can Yamanyılmaz, şunları söyledi:

“Birleşik Arap Emirlikleri’nde, yıllık 5,51 milyar dolar düzeyinde gıda ithalatı gerçekleştiriyor. 2020 yılı verilerine göre, bu ülkede tarımsal ürün ve hayvansal gıdada 3,39 milyar dolarlık, işlenmiş tarım ürünlerinde 2,12 milyar dolarlık pazar bulunuyor.

9,7 milyon nüfuslu Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki geçen yıl elde ettiğimiz tarımsal ürün ve hayvansal gıda ihracat değeri, yaklaşık 354 milyon dolar oldu. Amacımız, ülkemizin tüm tarım ve gıda ürünlerini Dubai üzerinden tüm Arap dünyasına daha fazla ihraç etmektir. Bu hedef doğrultusunda düzenlediğimiz Türk Gıdası Tadım Etkinliği’nin ihracatçılarımıza büyük fayda sağlayacağına inanıyoruz.”

Tamer Yazar