Anamur’dan Arsuz’a Hibe Tekne

Anamur’dan Arsuz’a Hibe Tekne

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca Arsuz Kaymakamlığı girişimleri neticesinde, Arsuz Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü’ne 10,5 metre uzunluğunda bir adet balıkçı teknesi tahsis edildi.

Su ürünleri ve balık popülasyonunun desteklenmesi amacıyla, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yürütülen ‘balıkçıların teknesinin satın alınarak balıkçı sayılarının artırılmasına yönelik’ proje kapsamında, Arsuz Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü’ne 10,5 metre uzunluğunda bir adet balıkçı teknesi tahsis edildi. Tekne, Arsuz Kaymakamlığı girişimleri sonucunda Anamur ilçesinden getirildi.
-BAKIMA ALINDI-
Arsuz’a getirilen tekne, yaklaşık iki ay kadar Arsuz Kaymakamlığı yanındaki alanda bakıma alındıktan sonra, düzenlenen bir törenle, kurban da kesilerek önceki gün kullanıma açıldı. Baştan aşağı yenilenen teknenin ilk ve son halini görenler, ciddi bir emeğin saf edildiğini ve teknenin baştan sona yenilendiğini belirttiler.
-DESTEĞE TEŞEKKÜR-
Teknenin teslimine yönelik gerçekleşen programda bir konuşma yapan Arsuz Kaymakamı Musa Sarı, teknenin ilçeye tahsisinde destek veren ve katkı sunan başta Hatay Valisi Erdal Ata olmak üzere, Bakanlık bürokratları ile tahsisi için görüşmeler yaparak destek veren Ak Parti Hatay Milletvekili Orhan Karasayar ‘a, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Mehmet Andiç’e, Su Ürünleri Şube Müdürü Ufuk Sakallı’ya, emeği geçen Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Şakir Gök ve çalışma arkadaşlarına, bakım onarım için destek sunan Deniz Ticaret Odası Başkanı Bülent Kavsak’a ve ilçe esnafından emeği geçen herkese, ayrıca başından sonuna bakım onarımın koordinasyonunu yapan Kaptan Kerem Gök’e teşekkürlerini sunduğunu ifade etti.
Kaymakam Sarı, teknenin; Su ürünleri ve balık popülasyonunun korunması için, kaçak avcılıkla mücadele de, dinamik ve kafes avcılığı ile mücadelede ve yine bir turizm şehri olan Arsuz ilçesinde tanıtım maksatlı olarak ilçeye gelen misafirlerin gezdirilmesinde çok amaçlı olarak kullanılacağını belirterek, büyük bir ihtiyacın da bu sayede giderilmiş olduğunu ifade etti.
Ak Parti Hatay Milletvekili Orhan Karasayar da yaptığı konuşmada, Kaymakam Sarı’ya ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ve ilçe müdürlüğü yetkililerine teşekkürlerini sunduğunu belirterek, kendisinin de Bakanlık yetkilileri ile birkaç defa konu ile ilgili olarak görüştüğünü, bu şekilde gelen tüm talepleri elinden geldiği kadar Ankara’da yardımcı olma eğiliminde olduğunu ve olacağını ifade etti.
Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Mehmet Andiç ise teknenin bölgedeki balık popülasyonunun korunması adına ciddi hizmetler vereceğini belirtti.
-TEKNE TURU-
Konuşmaların ardından emeği geçenlere plaket takdim edildikten sonra, misafirlere bir tekne turu yaptırıldı. Tekne gezisi sırasında, ülkemizin marina ihtiyacı ve Gözcüler sahili için dalgakıran ihtiyacı ile Denizcilik Fakültesi’nin yapılması için önerilen yerler üzerine bir dizi görüş alışverişi de yapıldı.
Törene ayrıca Kahramanmaraş Orman Bölge Müdürü Alparslan Altındaş, İskenderun Teknik Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mevlüt Aktaş ve Barboros Hayrettin Gemi Yapımı ve Denizcilik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Güler Bilen Alkan ve Milli Emlak Müdürlüğü yetkilileri katıldı. -Tamer Yazar-