Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Anayasa Mahkemesi’ne ikinci kez başvuruda bulundu

Türkiye İşçi Partisi’nin (TİP) cezaevindeki Hatay Milletvekili Can Atalay’ın avukatları, Anayasa Mahkemesi’nin Atalay hakkındaki ihlal kararının uygulanmaması gerekçesiyle ikinci kez Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu.
İkinci başvuruda, Atalay’ın “seçilme ve siyasi faaliyette bulunma hakkı”, “Adil yargılanma hakkı” ve “Kişi özgürlüğü ve güvenliği hakkı”nın ikinci kez ihlal edildiği tespiti ve bu ihlallerin ortadan kaldırılması talep edildi.

Türkiye İşçi Partisi’nin (TİP)

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nin Gezi Parkı Davası’nda 18 yıl hapis cezası kararı verdiği Can Atalay’ın, Anayasa Mahkemesi tarafından hak ihlali kararı almasına rağmen hala serbest bırakılmaması, hukuki bir süreci daha beraberinde getirdi. Atalay’ın avukatları, Anayasa Mahkemesi’nin daha önce verdiği ihlal kararının uygulanmaması nedeniyle Yüksek Mahkeme’ye ikinci kez başvuruda bulundu.
Avukatlar, 24 Kasım’da yapılan başvuruda, Can Atalay’ın haklarının ikinci kez ihlal edildiğini ve Anayasa Mahkemesi kararının uygulanmaması nedeniyle “Seçilme ve siyasi faaliyette bulunma hakkı”, “Adil yargılanma hakkı” ve “Kişi özgürlüğü ve güvenliği hakkı”nın ihlal edildiğinin tespiti talebinde bulundu.
Gezi Parkı Davası’nda alınan 18 yıl hapis cezası kararının ardından dosyanın Yargıtay’a gönderilmesi ve Yargıtay’ın Anayasa Mahkemesi kararına uymaması, hukuki bir çıkmaza neden olmuştu. Yüksek Mahkeme üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunulmasına karar verilmişti.
Can Atalay’ın avukatları, ikinci başvurularında Anayasa Mahkemesi’nin kararının uygulanmamasını gerekçe göstererek, müvekkillerinin haklarının ihlal edilmesine karşı hukuki mücadeleyi sürdürme kararlılıklarını vurguladı. (Adil Yeşildağ)