Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Anıt Meydanı düzenlemesine

Ne Zaman Geçeriz? Düzensiz

Ne Zaman Geçeriz?

Düzensiz bitki peyzajı, yayaların sık sık orta alanı geçiş olarak kullanma ısrarı, her tören ve kutlama zamanlarında kentin en merkezi alanının trafiğe kapatılma şekli gibi nedenler, Antakya’nın kalbine ekli bir soruyu gündeme taşıyor.

Hatay’ın Antakya’sı için önemli bir proje olarak gündemdeki yerini korumaya devam eden ‘Kent Meydanı’ Projesi ne zaman hayata geçer bilinmez, ama eldeki meydan için kent mimarlarından çözüm önerileri bekleniyor!

Atatürk Heykeli nedeniyle ‘Anıt’ olarak da anılan meydana ilişkin konuşan, ismini paylaşmak istemeyen bir mimar, şunları dile getirdi:

“Gece buraya geldiğinizde, meydan, ışıl ışıl! Hatta yeni yıl geliyor diye de rengarenk lambalarla ağaçlar bile süslenmiş durumda ama… Baktığınızda her şeyin aydınlatıldığı bir meydanda, gece, Atatürk Heykeli’ni göremiyorsunuz bile. Niye? Çünkü her şeyi aydınlatmaya çalışırken, onu unutmuşuz! Karanlıkta seçilmiyor bile! Aksine, ona özel bir düzenleme yapılması gerekmez mi?

Sadece bu da değil! Meydanın yeşil alan içeriğine bakın! Yüksek otlardan demet demek serpiştirilmiş her yere! Estetik değil, güzel de değil! Bakımı öylesine yapılan bir bahçe gibi!

Aslında burası için de bir kent meydanı ve heykeli projesi yapılmalı. Bu alanda, görkemli, yaya ve tören trafiğini içermeyecek bir çalışma hayat geçirilmeli. Bunu, sizler ara ara paylaşıyorsunuz. Sanırım biz mimarların da daha sesli bir şekilde bu ihtiyacı farklı platformlarda seslendirmemiz lazım.”

Tamer Yazar