Anıtlar Yüksek Kurulu Hatay’da oluşturuluyor

Anıtlar Yüksek Kurulu Hatay’da oluşturuluyor

Başkan Kimyeci, aylık bilgilendirme ve istişare toplantısında müjdeyi kamuoyuna duyurdu …

Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, aylık olarak düzenlediği bilgilendirme ve istişare toplantısında müjdeyi kamuoyuna duyurdu ve İlimizde Anıtlar Yüksek Kurulu Müdürlüğü’nün oluşturulacağını vurguladı. Büyük Antakya Oteli’nde düzenlenen, AKP İl Başkanı Ahmet Atıç, AKP Antakya İlçe Başkanı Ramazan Alpaslan ve çok sayıda basın mensubunun hazır bulunduğu toplantıda, Hatay’da Anıtlar Yüksek Kurulu Müdürlüğü oluşturulması için yetkililere başvuruda bulunduklarını ve ön onay aldıklarını söyleyen Başkan Kimyeci, bu yöndeki gelişmenin önemine dikkat çekti. Kentin tarihi dokusunu ayağa kaldırmak için hazırladıkları projelerin artık daha hızla hayata geçirilebileceğini, zaman kaybının önleneceğini belirten Başkan Kimyeci, “Antakya’da tarihi dokuyu ayağa kaldırmakla ilgili yapılacak projeler Adana’daki Anıtlar Yüksek Kurulu tarafından denetleniyor, ancak projeler çok uzun zaman alıyor.

Bunun için Hatay’da yeni bir Anıtlar Yüksek Kurulu kurulması için milletvekillerimizin, teşkilatımızın ve hükümetimizin destekleriyle taleplerimizi ilettik. Talebimiz kabul edildi ve ön onay aldı. İnşallah kısa bir zamanda Hatay’ımızda Anıtlar Yüksek Kurulu’nun oluşturulacağının müjdesini vermek isterim” dedi. Belediye bünyesinde Koruma Uygulama ve Denetim Bürosu (KUDEP) birimi kurduklarını hatırlatan Başkan Kimyeci, tarihi dokularla ilgili restorasyon projeleri, onarım ve bakım hizmetlerinde ruhsat verebileceklerini bildirdi, şehrimizde Anıtlar Yüksek Kurulu’nun yer alacak olmasının da tarihi kimliğimizi koruma adına önemli bir gelişme olduğunu sözlerine ekledi.

Kentsel Dönüşüm Projesi dahilinde 1194 kişiyle görüştük …

Başkan Kimyeci, Kentsel Dönüşüm Projesi dahilinde bugüne kadar 1194 kişiyle görüştüklerini, bunların yüzde 38’iyle anlaştıklarını, yüzde 30’unun çekincesi olduğunu bildirdi. Kentsel Dönüşümün önemini vatandaşa anlatmaya devam edeceklerini söyleyen Başkan Kimyeci, önümüzdeki meclis toplantısında Kentsel Dönüşümle ilgili yapacakları revizyon çalışmalarını görüşeceklerini dile getirdi.

EXPO 2021 ile ilgili soruya “Hayal peşinde koşmak güzeldir” cevabı …

Başkan Kimyeci, basın mensuplarının EXPO 2021 konusunda destek olup olmayacağı yönündeki soruya, şehrin tanınması kalkınması için her türlü desteği vermeye hazır olduklarını bildirdi ve “Hayal peşinde koşmak güzeldir. Talip olmak iyidir, ancak önce gereklerini yerine getirmek azım, aynaya bakıp kendini kontrol etmek lazım. Ulaşılabilir hedefler koymalı” dedi.  Mehmet ÖZGÜN