Ankara da, Washington da aynı noktada!

Ankara da, Washington da aynı noktada!

Göçe Hazır 6 Milyon İnsan Var!

Geçtiğimiz günlerde Hatay’a gelen ve Türkiye’nin olası bir askeri operasyonunun Suriye’de yeni bir göç dalgası yaratabileceğini söyleyen, ABD’nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Linda Thomas-Greenfield’in ardından benzer bir uyarı, bu defa İçişleri Bakan Yardımcısı ve Bakanlık Sözcüsü İsmail Çataklı’dan geldi.

Farklı sebepler ve dinamiklerle de olsa, Ankara ve Washington hattında bulunan iki deneyimli diplomatın Suriye konusundaki uyarısı, olası bir göç dalgası üzerine oldu. Türkiye’de son dönemde artan Suriyeli Sığınmacılar merkezli ‘göçmen karşıtı’ söylemler ve politikalar bağlamında dikkati çeken bu uyarıların sahiplerinden biri, ABD’nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Linda Thomas-Greenfield oldu. ABD’nin BM Temsilcisi, Ankara’nın son dönemde daha fazla konuşulur hale gelen ve Suriye’nin kuzeyindeki terör odaklarını hedef alacağı söylenen olası bir askeri bir adımının, bölgedeki krizi ve göç etmek zorunda kalanların sayısını arttıracağı, bazılarının ise sınırdan Türkiye tarafına geçmeye çalışabileceği uyarısında bulundu.

-SEBEPLER FARKLI!-

Bu konudaki benzer bir uyarı, ama bu defa farklı sebeplerle, İçişleri Bakan Yardımcısı ve Bakanlık Sözcüsü İsmail Çataklı’dan geldi. Çataklı, Bakanlık Konferans Salonu’nda düzenlediği aylık basın bilgilendirme toplantısında bu yönde açıklamalarda bulundu.

“Bir Aradayız, İdlib’in Yanındayız Kampanyası doğrultusunda, 1 Haziran’da 100 bin biriket evin tanıtımını yaptık. Bunu da yapmak zorundayız. Çünkü göçe hazır 6 milyon insan söz konusu. Şayet biz sınırımızın ötesinde bir şey yapmazsak, o bölgede güvenli bir alan oluşturmazsak, bu insanlar, doğal olarak Türkiye’ye gelecekler. Çünkü göç rotasının tam üzerinde bulunuyoruz. Göç konusunda, yıllardır büyük bir tecrübe biriktirdik. Yoğun göç hareketine rağmen, herhangi bir karmaşaya mahal vermedik. Vermemek için de bütün birimlerimizle teyakkuz halindeyiz.”

-BÖLGE TEDİRGİN-

Suriye’nin kuzeyinde yaşayanlar ise Ankara merkezli devam eden “askeri operasyon” hazırlığı haberleri nedeniyle tedirgin. Bu konuda konuşan askeri kaynaklar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, sınır bölgesinde tampon oluşturmak için büyük bir askeri operasyon planladığı konusunda hemfikir. Ancak bu operasyonun planları masadan sahaya iner mi, işte bu kısım hala çok net bir fotoğraf karesi vermiyor. Zira bölgedeki askeri ve siyasi dengeler oldukça hassas. Hatta son dönemde, Amerika’nın desteklediği Suriyeli silahlı Kürt gruplarla, Türk Silahlı Kuvvetleri destekli Suriyeli muhalifler arasındaki çatışmalar yer yer devam ediyor.

Bu arada Ankara’nın planladığı operasyon da bazı risk ve pürüzleri beraberinde getiriyor. Bunlardan biri, Türkiye’nin hem Amerika hem de Rusya’yla olan bağlarını zedeleme riski. IŞİD’in hala varlığını sürdürdüğü savaş yorgunu bölgede yeni bir mülteci dalgası yaratma riski ise en istenmeyen durum olarak farklı kesimlerce dile getiriliyor.

-PLANLAR-

Ankara, daha önceki üç operasyon kapsamında, Suriye içinde Afrin, Tel Abyad ve Cerablus’un dahil olduğu geniş bir bölgeyi kontrol altında tutuyor. Türkiye, bu bölgede binlerce konut inşa etmeyi ve ülkede yaşayan 3 milyon 700 bin Suriyeli göçmenin 1 milyonunun “gönüllü olarak” ülkelerine geri dönmesini sağlamayı planlıyor. 400 bini aşkın Suriyeli sığınmacıya ev sahipliği yapan Hatay ise hem Ankara’nın bu söylemlerini, hem de kendi içinde yükselen göçmen karşıtı politik yükselişleri yakından izliyor.

Tamer Yazar