Ankara’da Expo Tanıtımı

Ankara’da Expo Tanıtımı

CHP Lideri Kılıçdaroğlu, Hatay’ın, eski günlerine döneceğini söyledi…

EXPO 2021 Hatay’ın üçüncü tanıtım toplantısı dün Ankara’da yapıldı. Tanıtıma; Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ve Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal yanı sıra bazı Milletvekilleri ile resmi-özel diğer davetliler, siyaset, sanat, akademi ve iş dünyasından konuklar katıldı.

Başkan Lütfü Savaş, yaptığı konuşmasında, EXPO’yu Hatay’ın turizm, ticaret, tarım ve sanayisinin geleceği için yaptıklarını vurguladı. Suriye’deki savaş ve belirsizlik yüzünden, son 10 yılda sosyolojik, psikolojik ve ekonomik olarak çok yorulduklarını vurgulayan Başkan Lütfü Savaş, konuşmasında şunları dile getirdi:

“Suriye’deki savaş ve sınır kapılarının kapanmasından ötürü, ekonomimiz son 10 yılda çok geriledi. 14 ülkeyle ihracat yapamaz duruma geldik. Suriye savaşı öncesi Ortadoğu ülkelerine günde 250 TIR ihracat yaparken, bu sayı artık 25 günde 100 TIR’a geriledi. Çiftçi sayımız son 10 yılda yüzde 72 azaldı. Bildiğimiz tüm yollar kapalıysa, ya yeni yol bulacaktık ya yeni bir yol açacaktık. Biz, EXPO ile yeni bir yol açmaya karar verdik.”

KILIÇDAROĞLU: “HATAY, İNANÇLARIN VE KÜLTÜRLERİN BAŞKENTİ BİR KENT

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da EXPO tanıtımında yaptığı konuşmasında, Hatay’ın sadece Türkiye için değil, dünya için de çok önemli bir kent olduğunu vurguladı ve şöyle devam etti:

“Hatay, inançların ve kültürlerin başkenti olan kadim bir kenttir. Hatay’ı teneffüs etmek, çalışmaları yerinde görmek, bizim için de çok önemli. Atatürk’ün, Hatay’ı hukuk ve düzen içinde kurtarması, olağanüstü ve çok değerlidir.”

Hatay ve Türkiye genelinde yaşayan Suriyeliler hakkında da görüşlerini dile getiren CHP lideri Kılıçdaroğlu, “Suriyeli vatandaşları en geç iki yıl içerisinde, kendi rızalarıyla, davul ve zurnayla ülkelerine uğurlayacağız. Can ve mal güvenliklerinin altyapısını tesis ederek bunu yapacağız. Cumhuriyetin ikinci yüzyılında, demokrasiyi taçlandıracağız. Millet İttifakı olarak inançlara, kültürlere ve kimliklere saygı duyup, demokrasiyi yeşerteceğiz. Bunu başardıktan sonra, Hatay, eski görkemli günlerine dönecek” dedi.

EXPO’nun Hatay’da yapılacak olmasının başlı başına büyük bir gelişme olduğunu da sözlerine ekleyen Kılıçdaroğlu, Başkan Lütfü Savaş’a teşekkür etti.

Kılıçdaroğlu’nun konuşmasının ardından, konukların yer aldığı aile fotoğrafı çekilerek, EXPO’21 Hatay’ın Ankara tanıtımı tamamlandı. –Haber/Cemil Yıldız-