Ankara’ya çağrı:

Ankara’ya çağrı:

Araştırılsın!

HDP Mardin Milletvekili Tuma Çelik:“Türkiye’de yapılan bir baskında, Ebu Banat adında birisi, bu iki insanın kafalarının kesildiğini iddia etmişti.”

2013 yılında Türkiye Suriye sınırında kaçırılan ve kendilerinden hala haber alınamayan iki Süryani din adamı, Antakya Rum Ortodoks Kilisesi İskenderun Halep Metropoliti Pavlus Yazıcı ile Süryani Ortodoks Kilisesi Halep Metropoliti Yuhanna İbrahim için Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması talebiyle soru önergesi veren HDP Mardin Milletvekili Tuma Çelik, şu ana kadar konu ile ilgili somut verilere dayalı tatmin edici herhangi bir açıklama yapılmadığını söyledi.
Tuma Çelik, beklentinin net olduğunu ifade ederken, şöyle konuştu:
“2 Nisan 2013’te kaçırılan Antakya Rum Ortodoks Kilisesi İskenderun Halep Metropoliti Pavlus Yazıcı ile Süryani Ortodoks Kilisesi Halep Metropoliti Yuhanna İbrahim’den yaklaşık 6 yıldır haber alınamıyor. Süryani iki din adamının kaçırılması ile ilgili yetkili makamlar, konu ile ilgili somut verilere dayalı tatmin edici herhangi bir açıklama yapmış değiller. Bu insanlar, orada daha önce kaçırılmış olan iki tane Ermeni din adamının durumunu müzakere etmek için Türkiye-Suriye sınırına gidiyor. O dönemde muhaliflerin hakim olduğu bir alanda kaçırılıyorlar. Türkiye Cumhuriyeti inatla bu durumu araştırmıyor. Türkiye’de yapılan bir baskında, Ebu Banat adında birisi, bu iki insanın kafalarının kesildiğini iddia etmişti. Bunlar insanlığa karşı işlenmiş suçlardır. Devlet bu noktada hiçbir şikayetçi olmasa bile bunları soruşturup cezalandırması gerekiyordu.”-Tamer Yazar-