Anne ve Bebek Masrafı Bir Yılda Yüzde 35 Arttı

Anne ve Bebek Masrafı Bir Yılda Yüzde 35 Arttı

Ekonomik kriz ile beraber artan enflasyon çocuk beslenme ve bakım masraflarını artırdı.

Ekonomik kriz ile beraber artan enflasyon, çocuk beslenme ve bakım masraflarını da artırdı. Anne ve bebek için beslenme-temizlik ürünlerinde fiyat son 1 yılda yüzde 35 arttı. Yapılan hesaplamaya; bebek giyim, bebek arabası, mobilya, doğal gaz ve birçok ek masraf ise dahil edilmedi.
CHP Ankara Milletvekili Gamze Taşcıer; artan bebek bakım masrafları, bebeğin ve annenin beslenmesi ile bebeğin temizliğinin son bir yılda ne ölçüde arttığını tespit edebilmek için hazırlanan raporu kamuoyuna sundu. Rapora göre; son 1 yılda bebek bezleri yüzde 23,6, sütler yüzde 25,9, mamalar, yüzde 24,3, şampuanlar yüzde 33,6, kremler yüzde 20,5 zamlandı. Annelerin kullandığı sütlü içeceklerin fiyatı ise yüzde 99,8 arttı.
Rapora göre, Türkiye’de geçen yıl 1 milyon 183 bin 652 bebek doğarken, aileler bebeklerini büyütebilmek için büyük harcamalar yapıyor. Raporda, en bilinen iki süpermarket ve bir anne bebek ürünleri mağazasının online satış platformlarında yer alan markaların, Nisan-Mayıs 2019 ve Mayıs 2020 fiyatları da karşılaştırıldı.
Bezden mamaya, şampuandan kreme her kalemde zam…
Bebek bakımı için en büyük ihtiyaçların başında gelen bez fiyatları, sadece son bir yılda yüzde 23,6 arttı. Mama fiyatlarında artış ise yüzde 24,3’ü buldu. Bebekler için özel şampuanlarda fiyat yüzde 33,6 arttı. Bebek kreminde fiyat yüzde 20.5 arttı. Pişik önleyici kremde fiyat yüzde 12,5 arttı. Burun temizleyicilerde fiyat yüzde 37,1 arttı. Annelerin süt miktarını arttırmak için kullandıkları sütlü içecek fiyatı ise yüzde 99,8 arttı.
Emziren anneler için olan 200 gramlık sütlü içecek karışımının fiyatı 9,98 liradan, 19,95’e yükseldi. Emziren annelerin kullandığı göğüs pedleri de yüzde 30,5 gibi ciddi fiyat artışı gören bir diğer ürün oldu. Anne bebek ürünleri mağazasında, bir markanın altmış adetlik göğüs pedinin fiyatı yüzde 17,7, bir başka markanın kırk adetlik paketinin fiyatı yüzde 43,4 arttı. Elektrikli ve manuel göğüs pompalarında ürünler ortalama yüzde 23,6 zamlandı.
Sonuç olarak, sadece son bir senede, bebeğin ve annenin beslenmesi ile bebeğin temizliği masraflarında ortalama yüzde 35’lik bir fiyat artışı yaşandı.
Bu tabloda, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sürekli çocuk yapma çağrısını eleştiren Taşcıer, “Yöneticiler ile halk arasındaki uçurumu bu durum ortaya koyuyor. Ülkeyi yönetenlerin, vatandaşın halinden bihaber olduğunu bir kez daha gözler önüne sermektedir. İğneden ipliğe her şeye zam gelirken, çalışanların maaşları aynı ölçüde artmamakta, işsizler ordusu da her geçen gün büyümektedir. Sonuç olarak, vatandaşlarımız aldıkları ücretlerle hayatlarını idame ettirmekte zorlanmakta, hızla yoksullaşmakta, çocuk sahibi olmak da adeta lüks haline gelmektedir” dedi. Mehmet ÖZGÜN