Antakya Mobilyası, İMOB Fuarı’nda Görücüye Çıktı

Antakya Mobilyası, İMOB Fuarı’nda Görücüye Çıktı

Antakya Ticaret ve Sanayi Odası’nın liderliğinde 7,3 milyon Avro yatırımla hayata geçirilen ‘Antakya Mobilyacılığını Geliştirme Projesi’ (ANMOGEP) kapsamında tasarlanan mobilyalar, 13. İMOB Uluslararası İstanbul Mobilya Fuarı’nda uluslararası heyetler, mimarlar ve tüketiciler ile buluştu. TÜSİAD Başkanı Erol Bilecek ve Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş’ın da ziyaret ettiği stant, bugün ve yarın 11. holde ziyaret edilebilir.
Antakya Mobilyacılığının Geliştirilmesi Projesi (ANMOGEP), Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yürütülen Rekabetçi Sektörler Programı kapsamında, Antakya Ticaret ve Sanayi Odası’nın liderliğinde hayata geçirildi. İki yıl boyunca süren araştırma ve tasarım süreçlerinin ardından ortaya çıkan 15 farklı koleksiyon, ilk kez 13. İMOB Uluslararası İstanbul Mobilya Fuarı’nda uluslararası heyetler, mimarlar ve tüketicilerin karşısına çıktı.
Proje’nin, Hatay’daki mobilya üreticisi KOBİ’lere ve bölgenin sosyo-ekonomik kalkınmasına katkı sağlayacağına inandıklarını belirten Antakya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Hikmet Çinçin, “Antakya mobilyacılığı, bugün sadece Hatay’a değil, ülke ekonomisine de katkı sağlamaktadır. Geçmişten günümüze farklı medeniyetlerin ustalıklarını, kültürünü ve estetiğini bir araya getiren Antakya mobilyasının hak ettiği yere gelebilmesi için başlattığımız bu Proje’nin, sektörün gerçek potansiyelini ortaya koyabilmesi için önemli bir fırsat olduğuna inanıyoruz” dedi.
Kendisi de Antakya doğumlu olan TÜSİAD Başkanı Erol Bilecek, ATSO Başkanı Hikmet Çinçin’den, Proje’nin gelişimi ve sergilenen mobilyalar hakkında bilgi aldı. Bilecek, Proje’ye, ilerleyen dönemlerinde TÜSİAD olarak destek vermekten memnuniyet duyacaklarını söyledi.
Antakya Ticaret ve Sanayi Odası yanı sıra Antakya Belediyesi, Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı, Antakya Küçük Sanayi Sitesi Kooperatifi, Hatay Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği ile Antakya Marangozlar ve Hızarcılar Odası’nın proje ortağı olarak katkı sağladığı ANMOGEP kapsamında, Antakya’daki mobilyacılık sektörünün üretim kalitesi ve kapasitesinin geliştirilmesi ile uluslararası pazarda rekabet gücünün artırılması, yeni tasarımlar geliştirilmesi ve markalaşması hedefleniyor. Toplam 63 parçadan oluşan 15 koleksiyon tasarlandı(ara)
Hatay-Antakya ve çevresinde yapılan alan çalışmaları sonucunda, koleksiyona baz oluşturacak 300’den fazla motif derlendi. Endüstriyel tasarımcılar Sezgin Akan ve Sergio Perez Fortea ile Antakyalı Ahşap ve Mobilya Ustası Ali Altun tarafından, bu motifler doğrultusunda, 63 parçadan oluşan toplam 15 koleksiyon ve geleneksel 12 farklı mobilya tasarlandı. Tasarımlar, üretici firmalar tarafından ortaklaşa kullanılabilecek. -Mehmet Özgün-