Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Antakya Mozaikleri Çalıştayı

Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi

Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Arkeoloji ve Sanat Tarihi Araştırma ve Uygulama Merkezi (ARSAMER) tarafından düzenlenen, Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nün himayesinde ve Hatay Valiliği, TÜBİTAK, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi ve Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin desteklediği “Antakya Mozaikleri: Güncel Durum  ve Yeni Yaklaşımlar” (Homage to Antioch Mosaics: Current Stand and Perspectives) Uluslararası Konferans ve Çalıştayı, Avrupa ve Amerika’dan katılacak dünyaca ünlü mozaik uzmanları ile beraber, 13-19 Haziran tarihleri arasında, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Sökmen Kampüsü Atatürk Konferans Salonu’nda gerçekleştirilecek.

Hatay MKÜ’den, etkinlikle ilgili şu bilgi verildi:

“Hellenistik ve Roma dönemlerinde ‘Doğu’nun Tacı, Doğu’nun Kraliçesi’ unvanlarıyla kendisinden söz ettiren Antiokheia (Antakya), Doğu Akdeniz’deki en önemli merkezlerden biri durumundadır. 1932-1939 yılları arasında yürütülen Amerikan-Fransız kazılarında ortaya çıkarılmış pek çok eser Türkiye, Amerika, Fransa’da ve 30’dan fazla müze ve kurumda sergilenmektedir. Özellikle, bu eserlerden M.S. 2. – 6. yüzyıllar arasına tarihlenen Antakya Mozaikleri, yaklaşık 400 yıl boyunca bölgedeki mozaik geleneğini kesintisiz bir biçimde yansıtması ve üstün kalitedeki zengin konu repertuarı ile özel bir öneme sahiptir.

Son yıllarda Antakya ve çevresinde yürütülen kazılarda gün yüzüne çıkarılan eserler ile erken dönem kazılarında ortaya çıkarılan mozaiklerin değerlendirilmesi ışığında gerçekleştirilecek olan uluslararası konferans ve çalıştay, uzun bir sürenin ardından, Antakya Mozaikleri’nin kendi evinde tanıtılması ve yorumlanmasına olanak sağlayacaktır.” -Mehmet Durmaz-