Antakya Simidi HESOB’da!

Antakya Simidi HESOB’da!

‘Hangi’ Aşamadayız?

Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından yürütülen “coğrafi işaret” tescil işlemleri konusunda şu ana kadar Hatay’a dair 6 ürün başlığında sonuçlandırılan tabloda, Antakya Simidi için de adım atıldı mı?

12.06.2018 tarihinde Antakya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) eliyle tescil ettirilen Antakya Küflü Sürkü (Çökeleği), 05.09.2008 tarihinde tescil ettirilen Antakya Künefesi, 26.02.2018 tarihinde tescil ettirilen Antakya Sürkü (Antakya Çökeleği), 31.10.2019 tarihinde Dörtyol Turunçgil Üreticileri Birliği eliyle tescil ettirilen Dörtyol Mandarini, 16.10.2017 tarihinde Samandağ Kaymakamlığı eliyle tescil ettirilen Hatay Defne Sabunu ve 30.11.2017 tarihinde Hatay Büyükşehir Belediyesi eliyle tescil ettirilen Hatay İpeği ile toplamda 6 üründe Coğrafi İşaret sürecini başarıyla tamamlayan Hatay coğrafyasında “sırada ne var” sorusuna cevap, Antakya Simidi mi?
Konuya ilişkin başlığın, Antakya Kültürel Mirası Koruma Derneği Yönetimi tarafından Hatay Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (HESOB) Başkanı Kadir Teksöz ile aylar öncesinde paylaşıldığına işaret edilirken, sürecin hangi aşamada olduğu ise merak ediliyor.
-SİMİT LİSTESİ!-
Bugüne kadar; Kastamonu Simidi, Rize Simidi, Ankara Simidi ve İzmit Simidi gibi tatlar, yürütülen “coğrafi işaret” tescil işlemleri konusundaki süreci başarıyla geride bırakan yöresel lezzetler arasında yer aldılar. Bu anlamda uzun bir süredir kent gündeminde yer alan Antakya Simidi için de adım atılması ve Gastronomi Kenti’nin zengin yöresel listesine bir tescilin daha eklenmesi gerektiğinin altı çiziliyor. Ancak asıl eleştiri, bu yöresel lezzetin hiçbir kent tanıtım platformunda yer almıyor oluşu!
Bu konudaki cevabı, Hatay’ın tanıtımı için ulusal bazda organizasyonlar düzenleyen ya da bu tür organizasyonları koordine eden Hatay Valiliği’ne ya da Hatay Büyükşehir Belediyesi’ne soralım mı?
-Tamer Yazar-

(Visited 3 times, 1 visits today)