Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Antakya sokakları tekrar nergis kokacak

Hatay’da 6 Şubat’taki depremde
Hatay’da 6 Şubat’taki depremde yıkılan evinin enkazından yaralı kurtulan ve bir süre tedavi gören çiftçi Necati Sefa, babaannesinden kalan tohumlarla sürdürdüğü işine yeniden dört elle sarılarak 50 dönüm arazisine nergis ekti.

Depreme Antakya ilçesi Karlısu Mahallesi’ndeki tek katlı evinde yakalanan Necati Sefa (49), yıkılan evinin enkazından yaralı çıkarılarak götürüldüğü hastanede tedavi gördü.

Bir süre şehir dışında yaşayan Sefa, tekrar kente dönmeye karar vererek babaannesinden kalma nergis tohumlarıyla üretime devam etti.

Necati Sefa, Karlısu Mahallesi’ndeki 30 dönümlük 2 farklı tarım arazisinin yanı sıra Derince Mahallesi’nde de 20 dönümlük tarım alanı oluşturarak toprağı nergis tohumlarıyla buluşturdu.

Sefa, Hatay sokakları yeniden nergis koksun diye bakımını ve sulamasını aksatmadığı tarlalarından bir milyon adet çiçek bekliyor.

“Antakya sokakları yeniden nergis çiçeği kokacak”

Hatay’dan vazgeçemediğini ve tarımı çok sevdiğini belirten Sefa, “Çiçek  özveri ister çünkü raf ömrü kısadır. Biraz zor ama severek yaptığım için o zorlukları da aşıyorum. Depremden önce nergis çiçeğinin yanı sıra frezya çiçeği, gül ve saksılı çiçeklere de başlamıştık. 14 Şubat Sevgililer Günü’ne ve 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne hazırlanıyorduk. 6 Şubat’ta depremi yaşayınca ciddi yara aldık. Her şeye rağmen ‘devam etmeliyiz’ dedik. Nergis çiçeklerini Hatay’da yeniden açtıralım dedik.  Her şeye rağmen memleketimiz çok güzel.İnanıyoruz ki Antakya sokakları tekrar nergis çiçeği kokacak. O günleri bekliyoruz. Antakya’nın her sokağına yine nergis çiçeklerimizi ulaştıracağız. Çiçeklerimizi satan arkadaşlar da benim gibi yeniden işlerinin başına dönecekler”dedi.

Sefa, 50 dönümlük tarım arazilerinde bir milyon adet nergis çiçeği üretmeyi beklediğini sözlerine ekledi. (aa)