Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Antakya ve Kırıkhan Ziraat Odaları…

Sorunlar olsa da, AMİK

Sorunlar olsa da, AMİK Ovası’nda SU sıkıntısı olmayacağı iddiasında:

Menzelet suyumuzun yarısı, yolda alınıyor!

A.Oba çevresine gelen SU’yu koruma görevindeki Jandarma’nın tartaklandığı bildirildi!

Antakya ve Kırıkhan Ziraat Odaları, Amik Ovası’nda su sıkıntısı olmayacağı görüşünde. İki Ziraat Odası, dün ortak bir açıklama yaptı. Açıklamada, halen ülkenin 52 İl’inde kuraklık yaşandığı kaydedilerek; Diyarbakır, Mardin, Adıyaman ve Şanlıurfa gibi pek çok ilde ve İç Anadolu’da ürünlerin ekilemediği, tarlaların boş kaldığı hatırlatıldı ve şu bilgi verildi:
– Tahtaköprü Barajı’nda, bugün itibariyle 55 milyon metreküp suyumuz var. Mevcut su ile DSİ sulama sahasında su sorunu olmayacaktır.
– Böylesine kurak bir senede, Bölge Milletvekilimiz Hüseyin Yayman ve DSİ görevlilerinin yoğun girişimleri sonucu, Menzelet Barajı’ndan tam 123 km mesafeden su aktarımı yaptırdık. Menzelet’ten su gelmeye devam edecektir. Ancak, özellikle yol güzergahında suyumuzun yarısı haksız yere alınmaktadır.
– Bugün itibariyle Tahtaköprü Barajı havzasında (Hassa ve Kırıkhan), DSİ sulama sahasında su sorunu yoktur.
– Amik Ovası’nda iki adet (Tahtaköprü ve Reyhanlı) sulama havzası bulunmaktadır.
-Tahtaköprü Barajımız, 9 metre yükseltilmesi sonucu 450 milyon metreküp su tutma kapasitesine kavuşmuş ve mevcut haliyle de yettiği yere kadar ovayı sulamaktadır.
-Reyhanlı Barajı’nda toplam 60 milyon m³ birikmiş olup, önümüzdeki yıl gelecek sularla, inşallah, oradan da önümüzdeki sezon yataklara su bırakılması vasıtasıyla sulama yapılacaktır.
– Kırıkhan ve Hassa DSİ sulama sahasında su sorunumuz yoktur. DSİ’nin taahhüt ettiği sulama sahası için yeterli suyumuz vardır.
– Hali hazırda ısrarla bizden su bekleyen Aktaş Köyü (Kumlu) ve Aşağıoba/Comba ve Maraşboğazı bölgesine Karasu’dan suyun ulaştırılması asıl amaç idi. Ki bu sahalar, DSİ mevcut sulama sahası dışındadırlar. Mevcut imkanlarla bu çiftçilerimize yardımcı olmaya çalışıyoruz.
– Comba’ya su indirmek için bu hafta sonu Antakya, Kırıkhan Kaymakamlıkları, DSİ, Ziraat Odası, Kırıkhan İlçe Başkanlığımız ve Muhtarlarımızı 48 saat seferber ederek münavebe yaptık. Menzelet’ten suyu Tahtaköprü’ye, oradan Comba’ya getirmek için tam 190 km kanalı saat saat takip ettik. Valimiz ve Kaymakamlarımızla konuştuk. Jandarma, 48 saat devriye gezdi. Suyu, havalimanı köprüsüne kadar indirdik.
Ancak kanalın son noktası olan Topboğazı ile Comba arasında tam 86 pompayı maalesef durduramadık. Bu noktaya ulaşmak için işi takip eden Jandarma ve DSİ personelini tartakladılar. Kadınlara ve çocuklara, güvenlik personelini taşlattılar.
– Böylesine kurak bir senede çok güç şartlara rağmen, daima değerli çiftçilerimizin yanında durduk. Yanında durmaya da devam edeceğiz.
– Bizim bunca çabamıza rağmen, su hakkı olmamasına rağmen, maalesef Karasu Kanalı’ndan su alıp kendi kuyusunun suyunu 10 katına komşusuna satan çiftçilerimizi gördük. Kamuoyunun takdirine sunarız. -Cemil Yıldız-