Antakya’da Gaziler…

Antakya’da Gaziler…

“Bizimle ilgili ayrım yapılıyor, olumsuz atmosfer yaratılıyor” diyerek, kaygılarını dile getirdi.

Kıbrıs-Kore Gazi Şeref Aylığı Ayrımı Kalksın

Muharip Gaziler, CHP’nin Teklifine AKP ile MHP’nin red oyu kullanmasını da eleştirdi…

Türkiye Muharip Gaziler Derneği Antakya Şubesi, bir mesajla, Kıbrıs ve Kore Gazilerinin, maaş şeref aylığı ile ilgili ayrıma tabi tutulduğunu kaydederek, “Bizimle ilgili takınılan ayırım, olumsuz atmosfer, bizleri üzüyor, kaygılandırıyor” açıklaması yaptı.

Muharip Gaziler Derneği Başkanı Mehmet Ramiz Bakır, yaptığı ıs açıklamada, beklentilerini, “Ülke yönetiminde bulunanlar veya bulunmaya namzet olanlar, tarihi hakikatler ışığında ve her ahvalde biz Gazileri hatırlayıp, ahde vefada duyarlı ve cömert olsunlar” şeklinde özetledi ve şöyle devam etti:

“Ama her ne hikmetse, ‘Gaziler bizim başımızın tacıdır, gözümüzün nurudur, onlara her ne yapsak azdır…” diyenler, bizlere yapılacak maddi ve manevi düzenlemelere gelince, adeta anlayış ve düşünce sapması göstererek biz Gazileri göz ardı etmekteler! Veya Gaziler arasında ayrım yaparak, Gaziler arasında olumsuz atmosfer yaratmaktalar.

Kore ve Kıbrıs Gazilerinin şeref aylıkları arasındaki ayrımın ortadan kaldırılması halinde, ülkenin bütçesi çökecekmiş gibi davranılmaktadır. ‘SGK’lı, SGK’sız’ ayrımı yapıp, SGK’lı olanlara 1227 TL,  SGK’sı olmayan Gazilere ise 4250 TL reva görülürken, bu yapılan tasnifin, Anayasa’nın eşitlik ilkesine uymayacağı dikkate alınmamaktadır.

Gerek Genel Merkezimizce, gerekse de şube başkanlıklarınca defalarca konunun gündeme getirilmesine, gerekli düzenlemenin yapılmasına ilişkin olarak siyasilere, karar vericilere ve mahalli mülki amirliklerine iletilmiş olunmasına rağmen, bir arpa boyu yol alınmamıştır.”

TBMM’ye CHP’nin sunduğu, “Gaziler arasındaki şeref aylığı farkının kaldırılmasıyla ilgili yasa teklifine” AKP ile MHP’lilerin red oyu vermesini de şiddetle eleştiren Türkiye Muharip Gaziler Derneği Hatay Temsilcisi Mehmet Ramiz Bakır, şöyle devam etti:

“En son olarak da, Gaziler arasındaki ayrımın giderilmesi amacıyla, TBMM’de grubu bulunan CHP’nin bir Milletvekilince, üzerinde çalışılan torba yasasında yer alması için sunduğu teklifin AKP ve MHP grubunca reddedilmiş olması, biz Gazileri derinden yaralamıştır.

Kamuoyu aracılığıyla son kez sesleniyoruz… 67 şubesi, 64 temsilciliği, 44 irtibat noktasında yer alan Muharip Gazilerin, Hatay’da yaşayan Kore ve Kıbrıs Gazileri olarak, bilhassa iktidar cenahına seslenmek istiyoruz…

Hani biz Gazileri, başınızın tacı, gözünüzün nuru olarak görüyordunuz! Ne oldu? Bundan böyle, ‘Şehitlik, Gazilik, Vatan, Millet’ üzerine tekrarlayacağınız cilalı cümlelere itibar edilmeyeceğini bilmeniz isteriz.

Beklentisi içinde olduğumuz bu iyileştirmeler hayata geçirilinceye değin, bizde karşılık bulamayacağınızı kamuoyu nezdinde duyururuz.”

-Haber/Cemil Yıldız-