Antakya’da ‘Korona’ Sessizliği

Antakya’da ‘Korona’ Sessizliği

Hatay Valiliği’nin “evinizden çıkmayın” uyarısının dikkate alındığı Antakya’da, insan yoğunluğunun yaşandığı cadde ve sokaklar sessizliğe büründü.

Küresel salgın dolayısıyla, yetkililer ve vatandaşlar önlemlerini artırdı. Yetkililer, kamuya açık alanları ve toplu taşıma araçlarını dezenfekte ettirirken, vatandaşlar, uzmanların önerileri doğrultusunda kişisel temizliğe dikkat edip kalabalık ortamlardan uzak durmaya başladı. Her geçen gün vaka sayısının artmasının ardından, vatandaşlar, gerekmedikçe sokağa çıkmamaya başladı.
Antakya’da meydanlar ve kalabalık caddeler sessizliğe bürünürken, kentteki en yoğun yerlerden olan Cumhuriyet Meydanı ve Atatürk Caddesi yanı sıra tarihi Uzun Çarşı’da, salgın nedeniyle tarihte görülmeyen bir sakinlik yaşanmaya başlandı.
Faaliyeti askıya alınan işletmeler dışındaki restoranlar, kozmetik, butik ya da teknolojik ürün satan dükkanlar da kepenk indirdi. İşletmeciler ise camlarına, ‘Kısa bir ara’ notuyla, personel ve müşteri sağlığı için faaliyetlerine ara verdiklerini belirten duyurular astılar. Tarihi çarşıda, dükkanların neredeyse tamamının kapalı olduğu görüldü.
Hatay Valisi Rahmi Doğan’ın talimatıyla, caddelerden ve cami minarelerinden, vatandaşların sokağa çıkmamaları konusundaki “anons uygulaması” ise devam ediyor. Mehmet ÖZGÜN