Antakya’da Livaneli Rüyası…

Antakya’da Livaneli Rüyası…

Zülfü Livaneli, “Burada Kendimi Evimde Hissediyorum”…

Cumhuriyet tarihimizin en saygın ve köklü sanatçılarından, bestekar, yazar ve çok yönlü bir aydın olan Zülfü Livaneli, Çarşamba akşamı Sümerler Amfi Tiyatro’da, Livaneli Flarmoni Orkestrası’nın konserinde sanatseverler ve hayranlarıyla bir araya gelerek unutulmaz bir gece yaşattı. Livaneli hayranları amfi tiyatroyu tamamen doldururken, muhteşem gecede adeta “LİVANELİ RÜYASI” yaşandı.
“Livaneli ile Sevdalım Hayat Şarkılar ve Öyküler” başlıklı konser gecesinde birbirinden değerli çok sayıda orkestra sanatçısı sahnedeki yerini alırken; Flarmoni Orkestrası’nın şefliğini usta sanatçı Rengim Gökmen yaptı. En özel Livaneli şarkılarını ise Zeynep Halvaşi, Teyfik Rodos ve Görkem Ezgi Yıldırım seslendirdi. Orkestrada yer alan Kanun Solisti Serkan Mesut Halili, Bağlama ve Cura Solisti Erdem Şimşek ve Ferhat Livaneli, gecenin unutulmaz güzellikleriydi. Sanatçı Zülfü Livaneli de zaman zaman şarkılara eşlik ederken, elli yıllık sanat yaşamından kesitler, anılar ve hikayeler anlatarak, geceyi unutulmaz bir akşama çevirdi.
Livaneli şarkılarının geniş bir orkestra eşliğinde, bestekarı Zülfü Livaneli’nin anıları eşliğinde sunumu, uzun yıllar unutulmayacak tatta eşsiz bir konseri sanatseverlere yaşatırken, sahnede kurulan dev ekrandan akan görüntülerde ise Cumhuriyet tarihimizin acı tatlı bir çok olayı hatırlatıldı, aydınlık Türkiye’ye iz bırakmış çok sayıda aydın ve sanatçı da anılmış oldu.
Livaneli, Gezi Şehitleri; Ali İsmail Korkmaz, Ahmet Atakan ve Abdullah Cömert’i de unutmadı ve bu değerli demokrasi şehitlerimizi anarak, ailelerine, “Sizin çocuklarınız, halkın kalbine gömüldüler” mesajını verdi.
Birbirinden neşeli ve zaman zaman birbirinden trajik çok sayıda anının paylaşıldığı Livaneli gecesinde, sanatçı Livaneli, müziğe başladığı ilk zamanlarda hayatının ilk hayran mektubunu da Antakya’dan aldığını belirterek, “Antakya’nın yeri benim için çok farklı. Burada kendimizi evimizde hissediyoruz” dedi.
Usta sanatçı Zülfü Livaneli, usta orkestra şefi Rengim Gökmen ve konser solistleri ile orkestra elemanları, son derece enerjik, uyumlu ve neşeli bir konsere imza atarak Antakyalı sanatseverlere unutulmaz bir gece yaşattılar.
-Selvi Günay-