Antakya’da Tarım Fuarı

Antakya’da Tarım Fuarı

40’a yakın tarımsal kuruluş katıldı

Hatay Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğindeki Hatay Tarım Fuarı, kapılarını ziyaretçilere açtı. Antakya EXPO Alanı’nda yapılan fuara, sektörde hizmet veren 40’a yakın firma ve firma temsilcisi katıldı.

Fuarın açılışında konuşan Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü, dünyanın, artık iki tarafa evrildiğini kaydederek, “Dünya, artık tarım ve teknolojiye evriliyor. Türkiye olarak biz, endüstri 2.5’i kullanıyoruz. Ara ürün üretiyoruz. Ama Anadolu’dan bereket fışkırıyor. Maalesef ülkemizde mikro seviyede tarım yapılmıyor. Mikro seviyede tarımın Bakanlık tarafından organize edilmesi ve yetiştirilecek ürünün bölgenin havasına, suyuna, rüzgarına ve toprak yapısına göre çeşitlendirilmesi lazım” dedi.

Kırsal Kalkınma Projesi üstüne çalışıyoruz

Hatay’da, 4,5 yıldır “kırsal kalkınma projesi” üstüne çalıştıklarını belirten Savaş, Tarım Fuarı açılışında şunları söyledi:

“Şehrimizde tarımla uğraşan insan sayısı, 36 binden 8 bine düştü. İnsanlar, topraklarını satıp şehre göçtü. Biz, bunu tersine çevirmek istiyoruz. Üreticilerimize fide, fidan ve tohum desteğinde bulunuyoruz. Büyükbaş hayvanların tırnak bakımlarını ücretsiz bir şekilde yapıyoruz. Kaliteli zeytinyağı üretilsin diye de zeytin kasası dağıtıyoruz. Ürettiğimiz organomineral gübreyi, maliyet fiyatına üreticimizle buluşturuyoruz. 15 bin aileyle sözleşmeli tarım yapıyoruz.”

Törene katılan Erzin Belediye Başkanı Ökkeş Elmasoğlu da Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin EXPO, Hatay Deniz Otobüsü (HADO) ve kırsal kalkınma gibi vizyon projeleri hayata geçirmesinin, kent ve bölge için büyük başarı olduğunu açıkladı.

Konuşmaların ardından, katılımcılar, hep birlikte açılış kurdelesini kesti ve 29 Ekim’e kadar sürecek olan 5. Hatay Tarım Fuarı kapılarını ziyaretçilere açtı. Girişlerin ücretsiz olduğu fuar, bugün ve yarın olmak üzere iki gün daha, sabah 9.30 ve akşam 19.00 saatleri arasında ziyaret edilebilecek. -Mehmet Durmaz-