Antakya’dan Adana’ya… Tatlar Amerika’da

Antakya’dan Adana’ya… Tatlar Amerika’da

Washington Türk Amerikan Derneği ATA-DC üyesi Gizem Şalcıgil White: “Açılışımızı çok sevgili Özlem Warren ile Antakya mutfağını tanıtarak yaptık.”

Bu yıl her zamankinden farklı bir Ramazan ayı yaşıyoruz. Kalabalık iftar sofraları, iftar için yapılan alışverişler, bu yıl yerini “sanal ortamda” yapılan görüntülü görüşmelere, “internet üzerinden” yapılan alışverişlere bıraktı. Koronavirüs salgınında en çok vakanın görüldüğü ve en çok can kaybının yaşandığı Amerika’da da durum böyle.
-TÜRK MUTFAĞI-
2020 yılının Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Türk Mutfağı Yılı ilan edilmesiyle, Türkiye’nin 7 bölgesinden Türk Mutfağı yemek reçeteleri derlenerek 200 ortak reçete belirlenmiş, söz konusu reçetelerin de yurtdışında bulunan nitelikli Türk lokantalarında sunulmasının sağlanması hedeflenmişti.
Voice of Amerika’dan Özlem Tınaz ve Celal Çevirgen’in haberine göre, Washington Türk Amerikan Derneği ATA-DC de, koronavirüs salgınına rağmen faaliyetlerine ara vermedi. ATA-DC, ABD’nin başkenti ile Türkiye’nin tanınmış gastronomik şehirleri (Hatay gibi) arasında kültürel bir köprü kurmak amacıyla, sektörünün önde gelen isimlerinin sunumlarını, mutfak, sanat ve kültürel etkinliklerle harmanlayarak meraklılarıyla buluşturuyor.
-ÖZEL LEZZETLER-
Ramazan ayının da gelmesiyle zengin Türk mutfağından bu aya özel lezzetler seçildi ve alanında usta isimler, hem Türk mutfağına ilgi duyan Amerikalılar’a hem de Amerika’da yaşayan Türklere bu lezzetleri nasıl sofralarına taşıyabileceklerini anlattı.
Özellikle yurtdışında yaşayanlar için ulaşmanın çok da kolay olmadığı; Ramazan ayına özel mis gibi kokan pideler, ev buluşmalarının vazgeçilmez lezzetlerinden kısır, Ramazan denince akla ilk gelen tatlılardan olan güllaç, bu etkinlikleri takip edenler için artık çok da uzak değil.
-HATAY DURAĞI-
Etkinlikle ilgili bilgi veren ATA-DC üyesi Gizem Şalcıgil White, “Kültür ve Turizm Bakanlığımız, 2020 yılını ‘Türk Mutfağı Yılı’ ilan etmişti, biz de sene başında bu yönde bir takım projeler ve çalışmalar tasarlamıştık, özellikle yerel restoranlar ve kültürel merkezlerle işbirliği çerçevesinde hayata geçireceğimiz bu etkinlik serisini COVID- 19 süreci nedeniyle sanal ortama taşıdık. Açılışımızı, çok sevgili Özlem Warren ile Antakya Mutfağını tanıtarak yaptık, aynı zamanda bir kısır tarifi de paylaştı bizimle.
Ramazan nedeniyle, sevgili Barbara Aydan Dario bizlere, evde Ramazan pidesi yapmanın inceliklerini gösterdi. Aynur Özdemir, geleneksel tatlılarımızdan güllaç ve şekerparenin tarifini paylaştı. Önümüzdeki etkinliklerde, özellikle Anneler Günü’nde Sahrap Sosyal, bizlere keşkek tarifi yapmayı gösterecek. Müge Karslı, bir Osmanlı mutfağı sunumuyla burada olacak. Ebru Erke; Türk Mutfağının biliyorsunuz, Türk kahvaltısı çok ünlüdür, ki kendisi Türk çayını da aktararak, bizlerle kültürümüzün zenginliğini paylaşıyor olacak. Sevgili Cenk Girginoğlu ile Türk kahvesini konuşuyor olacağız. Selin Kutucular, Ayfer Yavi ve birçok değerli ismi bu program çerçevesinde yıl boyunca ağırlamayı düşünüyoruz” dedi.
-ÜNLÜ ŞEFLER-
Yıllardır Oscar törenleri için yemek hazırlayan ünlü şef Wolfgang Puck’la çalışan ve Adana ve Ali Nazik kebaplarını, içli köfteyi, mantıyı, sarmayı Hollywood dünyasıyla buluşturan Yiğit Mirzaoğlu da bu isimlerden biri olacak.
ATA-DC Başkanı Sıtkı Kazancı da, yürüttükleri kampanyanın ana hedefinin, koronavirüs salgını sürecinde zengin Türk Mutfağının tanıtımının devamlılığını sağlamak olduğunu belirtti ve Washington bölgesinin önde gelen Türk Restoranlarının da işbirliğiyle, Türk Mutfak kültürünün en iyi şekilde tanıtılmasını ve yöresel lezzetlerin çok daha geniş kitlelere aktarılmasının amaçlandıklarını söyledi.
Etkinlikler, Ramazan ayından sonra da yıl boyunca devam edecek.  Tamer Yazar