Antakyalı bir grup müzisyen…

Antakyalı bir grup müzisyen…
Arapça müzik topluluğu kurarak bölgemizde bir ilki gerçekleştirdi   

“Şark Project”ten İlk Konser 28 Haziran’da …

      Antakyalı bir grup müzisyen bir araya gelerek “Şark Project” adıyla Arapça müzik topluluğunu kurdu, bu ataklarıyla da bölgemizde bir ilki gerçekleştirdi. Hatay’ın dokusuna uygun özgün bir çalışmaya imza atan gençler, tamamı Arapça 16 adet şarkıdan oluşan bir albüm de çıkardı.

      Gençlerin ilk konseri, albüm lansman etkinliği, 28 Haziran Salı günü Sümerler amfi tiyatroda saat 20:00’de gerçekleştirilecek. Şark Project’in bünyesinde yer alan yaratıcı gençler şöyle sıralandı: Akan Atakan, Ferah Sönmez, Onur Kar, Cihan Atahan, Savaş Dönmezer, Can Düzgün, Necat Özkan, Metin Şenyaylar, Can Kaba, Ezgi Beyaz, Beste Gizem, Esat Kabaali ve Süleyman açık.

      Sıra dışı konsere biletlerin Saray Saatçilik, Est Yapım ve Özgür Çay Bahçesi’nden temin edilebileceği bildirildi.

      “Şark Project”in cesur kurucuları, oluşumları ile ilgili şunları dile getirdi: “Antakya’nın çok kültürlü yapısının en önemli yapıtaşlarından biri olan Arapça dilinin bu coğrafyada çok etkin kullanıldığı, ancak bu konuda yeterince sanatsal faaliyet yapılmadığından yola çıkarak bu grubu kurma kararı aldık.

      Amacımız bu coğrafya da çok uzun yıllardan bu yana süregelen Arap halkının şarkılarını derleyip tekrar gün yüzüne çıkarmak.

      Repertuvarımızın tamamı Arapça şarkılardan oluşmaktadır. Bunun yanında Latin ve Balkan ezgileri gibi dünya müziklerinden de faydalanıyoruz. 

Pandemiden önce yıllardır bu coğrafyanın festivallerinde birçok konserde bu yörenin halkıyla buluştuk ve insanlara kendi dillerinde müzik yapmanın verdiği coşkunun ne kadar önemli olduğunu bir kez daha gördük.

      Grubumuzda: İki solist, kanun, tef, darbuka, ney, buzuki, ud, bas gitar, Davul ve klavye olmak üzere toplam 11 müzisyen arkadaşımız vardır. 

 28 Haziran 2022 tarihinde Sümerler Amfi Tiyatro’da gerçekleştireceğimiz konserimize müziksever tüm dostları bekliyoruz.”

     – Mehmet ÖZGÜN-