Antakyalı planlamacı Saraç, deprem gündemi sonrası sordu:

Antakyalı planlamacı Saraç, deprem gündemi sonrası sordu:

Kentsel dönüşümde ne durumdayız?

Planlama Uzmanı, kamu yöneticiliği de yapan Antakyalı Serdar Saraç, İzmir depremiyle birlikte gözlerin çevrildiği Doğu Anadolu fay hattı üzerindeki ilimiz Hatay’ın depreme ne denli hazırlıklı olduğu yanı sıra, kentsel dönüşüm konularında görüşlerini açıkladı.
Antakyalı Planlama Uzmanı Serdar Saraç’ın, depreme hazırlık ile kentsel dönüşüm konularına ilişkin görüşleri şöyle:
“Antakya Belediyesi, Emek ve Aksaray Mahallesi kentsel dönüşüm alanlarında maliklerle sözleşme imzalama ve sözleşme yapılan yapılarda yıkımlara devam ediyor. Ama bu çalışmaların hızlandırılarak, yeni binaların yapım aşamasına getirilmesi şart. Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin, Bağrıyanık Mahallesi’nden St. Pierre Kilisesi’ne kadar olan 37 hektarlık bir alanda kentsel dönüşüm çalışmaları, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nda onay bekliyor. Antakya Kurtuluş Caddesi’nin, Yayalaştırma Projesi kapsamında, bu caddeye alternatif olarak 32 metrelik Mustafa Kemal Şeyhoğlu Caddesi’nin kamulaştırılarak açılmasına karar verilmiş ve kamulaştırılma işlemlerinde kullanılmak üzere de, Hatay Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 2019 yılı Ağustos ayı olağan toplantısında, Hatay Büyükşehir Belediyesi’ne İller Bankası’ndan 100 milyon TL’nin borçlanma yetkisi verilmesi kararlaştırılmıştır.
Fakat bu yolun açılması da, Antakya Bağrıyanık Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi ile birlikte yapılmak amacıyla Hatay Büyükşehir Belediyesi tarafından bekletiliyor.
Bir deprem sonrası, yaralı ve enkaz altında kalan vatandaşları kurtarma, yangınlara müdahale ve vatandaşlara yardımların ulaşması için yol açma projeleri, hayati öneme sahip olacak. Mustafa Kemal Şeyhoğlu Caddesi’nin, Hatay Büyükşehir Belediyesi’nce biran evvel açılması gerekmektedir. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın da, eski Antakya’da 37 hektarlık alanda planlanan Kentsel Dönüşüm Projesi’ne biran evvel onay vermesi gerekmektedir.”
Serdar Saraç, paylaşımının en altında da, Hatay’ın birinci önceliği ile ilgili şu mesajı verdi:
“Hatay’da birinci öncelik, depreme hazırlık amaçlı ve rant amacı gütmeyen, bölgesel alanlı kentsel dönüşümün acilen gerçekleşmesi olmalıdır. Tüm seçilmiş veya atanmış yetkililer, bu konuda yoğun çaba sarf etmeliler.” -Cemil Yıldız-