Antakyalı Yönetmen

Antakyalı Yönetmen

Fikret Reyhan da

Sinema yerine Dijital Platform’da…

Sinema izleyicisinin dijital platformlara ilgisi, Antakyalı Yönetmenleri de etkiledi. Bol ödüllü ‘Çatlak’ filmi için bu yolu tercih eden Fikret Reyhan’ın klasik izleyiciye yine de bir müjdesi var: “Çatlak’ı perdede izlemek isteyenler için birkaç ay içerisinde vizyona da çıkmayı planlıyoruz.”

Üretim ilişkilerinin değişmesi ile birlikte sermayenin de el değiştirmesini ve bu değişimden etkilenen insanların hikâyelerini anlatmayı amaçlayan “Sarı Sıcak” ile ödenmemiş bir borç hikâyesinden yola çıkan ve aile içi fay hatlarında yaşananlar üzerinden kapitalist değer(sizlik) sisteminin fotoğrafını çeken “Çatlak” filmlerinin başarılı Antakyalı Yönetmeni Fikret Reyhan, ‘beyaz perde’ yerine, filmleri için ‘dijital’ platformu tercih eden sinemacılar arasında yer aldı.

Çatlak filminin, 25 Aralık’tan itibaren dijital platformda seyirciyle buluşmasını ve neden bu yolu tercih ettiğine dair cevabını, Milliyet Gazetesi’nden Müjde Işıl’a verdiği röportajında paylaşan Reyhan, “Çatlak’ın seyirciyle buluştuğu ilk günden bu yana, yoğun bir ilgi ile karşılaştık. Bu ilgi ve merakın sonucunda, bütün gösterim olanaklarını değerlendirip, neticede filmin izleyiciyle bir an önce buluşabilmesi için mevcut koşulları da göz önünde bulundurarak, MUBI’de gösterilmesinin uygun olacağına kanaat getirdik. Elbette beyaz perdenin yeri ayrı. Çatlak”ı perdede izlemek isteyenler için birkaç ay içerisinde vizyona da çıkmayı planlıyoruz” dedi.

-TEK MEKAN-

Tek mekânda film çekmenin handikapları üzerine de konuşan Fikret Reyhan, duygu ve görsellik olarak sinemadan çok tiyatroya yakın duran ‘Oda Sineması’ noktasında şunları söyledi:

“Baştan beri en çok çekindiğim ve belki en çok kafa yorduğum konuydu bu. Tek mekân oda sinemasının en büyük handikabı, duygu ve görsellik olarak sinemadan çok tiyatroya yakın durmasıydı. ‘Çatlak’, baştan sona kadar çok konuşkan ve kalabalık bir oyuncu kadrosunu içinde barındıran bir film olduğu için bu riski daha da çok taşıyordu. Bu riski bertaraf edip, izleyiciyi sinema duygusundan koparmamak için de filmimi farklı bir görsel dille ve ritimle desteklemem gerektiğinin farkındaydım. Çatlak’ta gördüğünüz, durmadan hareket eden kamera eşliğinde yaratılan uzun plan sekansların ve mizansenlerin ritmi ve matematiği, bu kaygıdan kaynaklandı diyebilirim. Ve sonuçta bu dilin çalıştığını görmek beni ayrıca mutlu etti.”

-ÖDÜLLER-

2020 Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde En İyi Kadın Oyuncu, Dr. Avni Tolunay Jüri Özel Ödülü, 2021 İstanbul Film Festivali Ulusal Yarışma kategorisinde En İyi Yönetmen, En İyi Senaryo, FIPRESCI Ödülü, Başka Sinema Ayvalık Film Festivali’nde KAV Yılın Yönetmeni Ödülü, Ankara Film Festivali’nde En İyi Yönetmen ve SİYAD En İyi Film ödüllerini ‘Çatlak’ filmi ile alan Antakyalı Yönetmen Fikret Reyhan; ‘Sarı Sıcak’ filmiyle de 39. Moskova Uluslararası Film Festivali’nde En İyi Yönetmen, Uluslararası Boğaziçi Film Festivali’nde En İyi Görüntü Yönetmeni (Marton Miklauzic), Uluslararası Malatya Film Festivali’nden de En İyi Yönetmen, En İyi Senaryo, En İyi Kurgu (Ömer Günüvar, Fikret Reyhan) ve En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (Mehmet Özgür), ayrıca 36. İstanbul Film Festivali’nin Ulusal Yarışması’nda Altın Lale-En İyi Film dahil olmak üzere En İyi Erkek Oyuncu (Aytaç Uşun), En İyi Görüntü Yönetmeni (Marton Miklauzic) ve En İyi Kurgu (Ömer Günüvar, Fikret Reyhan) ödüllerini topladı.

Tamer Yazar