Antakya’nın Film Festivali

Antakya’nın Film Festivali

Başvurular 1 Eylül’e kadar

Antakya 9. Uluslararası Film Festivali kapsamındaki; Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması, Kısa Film Yarışması ile Belgesel Sinema Yarışması’nın heyecanlı bekleyişi sürüyor.

Yerel halkın, sanatsal etkinlikler yoluyla, sanatçılar ve eserleriyle buluşmasını sağlamak, kısa filmle ilgilenenleri, başarılı ve etkili eserler üretmeye teşvik etmek, özendirmek, ayrıca sinema sektörünün geleceğine olumlu ve destekleyici katkılar sağlamak olan Antakya Uluslararası Film Festivali için başvurular 1 Eylül’de sona eriyor.
Bu konuda yapılan bilgilendirmede, Antakya 9. Uluslararası Film Festivali kapsamındaki; Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması, Kısa Film Yarışması ile Belgesel Sinema Yarışması’nın, 15-21 Ekim 2021 tarihleri arasında yapılacağı, ödül kazanan yönetmenlerin de 21 Ekim tarihindeki kapanış töreninde açıklanacağı bildirildi. Yarışmaya, 1 Eylül 2020 tarihinden sonra tamamlanmış ve Antakya Film Festivali’ne daha önce başvuruda bulunmamış Uzun ve Kısa Metraj Filmler katılabiliyor.
Kısa Metraj Film için ödül kategorileri; Birincilik Ödülü, Jüri Özel Ödülü ve Seyirci Özel Ödülü’nden oluşuyor. Uzun Metraj Film için ödül kategorileri ise; En İyi Sinema Filmi, En İyi Sinema Filmi Yönetmeni, En İyi Sinema Filmi Senaryosu, En İyi Sinema Filmi Görüntü Yönetmeni, En İyi Sinema Filmi Müzik, En İyi Sinema Filmi Kadın Oyuncu, En İyi Sinema Filmi Erkek Oyuncu, En İyi Sinema Filmi Kurgusu, En İyi Sinema Filmi Sanat Yönetmeni ve Sinema Filmi Jüri Özel Ödülü’nden oluşuyor.
-FESTİVAL-
Antakya’nın tarihini ve mitolojik Defne hikâyesinden esinlenen Altındefne Film Festivali, ilk kez 20 – 26 Kasım 2013 tarihleri arasında, Mehmet Oflazoğlu öncülüğünde, Fotofilm Sanat Merkezi ve Antakya Kültür Dergisi tarafından düzenlendi. 2015 yılında kurulan Ansam Kültür Derneği, Fotofilm Sanat Merkezi’nin deneyimli ekibiyle birlikte festivali üstlenerek, başarılı bir şekilde düzenlemeye devam ediyor.
Antakya Film Festivali, Yerel Belediyelerin ve Kültür Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nün katkılarını alarak, her geçen yıl zenginleşen içeriğiyle yolculuğunu sürdürüyor. Tamer Yazar