Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Antakya’nın hedefi Afrika olacak

İhracatı Hedefleyeceğiz “Şeffaf, hızlı

İhracatı Hedefleyeceğiz

“Şeffaf, hızlı ve kaliteli hizmet üreten, denetlenebilen, sorgulanabilen, eleştiriye açık bir Ticaret ve Sanayi Odası hayal ediyoruz. İşte böyle bir yönetimi işadamlarımıza ve halkımıza vadediyoruz” diyen ve ‘dosyalarla’ konuşan ATSO Başkan Adayı Ali Kavak, mevcut Yönetimi ‘harcanan kurumsal paranın adresleri’ noktasında sert bir şekilde eleştirdi, hedefini ise net olarak ortaya koydu…

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın ilgili yazısı üzerine Bakanlar Kurulu tarafından Eylül 2017’de alınan bir kararla ertelenen Oda ve Borsaların organ seçimleri için sandıkların kurulmasına günler kaldı. 7 Nisan Cumartesi günü gerçekleşecek seçimlerin Hatay ayağında en dikkat çeken adreslerinden biri Antakya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) olurken, dün medya mensuplarıyla bir araya gelen Başkan Adayı Ali Kavak’ın açıklamaları gündem oluşturmaya devam etti.
-TALİBİZ VE YAPACAĞIZ-
İçinde oldukları seçim sürecini, ‘uzun bir maraton ve bu maratonun sonuna geldik’ şeklinde ifade eden Ali Kavak, iş başına geldikleri takdirde ‘nasıl bir Antakya Ticaret ve Sanayi Odası’ vadettiklerini ve nasıl bir yönetim anlayışıyla bu göreve talip olduklarını örnekleriyle anlattı.
Ali Kavak, şöyle konuştu:
“Şeffaf, hızlı ve kaliteli hizmet üreten, denetlenebilen, sorgulanabilen, eleştiriye açık bir Ticaret ve Sanayi Odası hayal ediyoruz. İşte böyle bir yönetimi işadamlarımıza ve halkımıza vadediyorum. Üreten, vizyoner, tüm toplumu kucaklayan, hiçbir şekilde ayrıştırmayan, kimseyi ötekileştirmeyen bir Ticaret ve Sanayi Odası vadediyorum. Bütün sektörlerimize, 21 gruba eşit mesafede olacak ve sorunların çözümünde sonuna kadar büyük gayret sarf eden bir Ticaret ve Sanayi Odası vadediyorum. Ayrıca sorunları tespit eden, tespit ettiği sorunlara yönelik olarak çözüm üreten bir Ticaret ve Sanayi Odası vadediyorum. Oda’ya borcunu yatırmak üzere gelen üyeleri, insanları kovan, onları rencide eden bir anlayış değil, Oda’ya gelen herkesi sevgiyle ve saygıyla karşılayan, onlar için en çabuk bir şekilde hizmet üreten, elden gelen her kolaylığı sağlayan bir Ticaret ve Sanayi Odası vadediyorum.”
-HEDEFİMİZ İHRACAT-
Sahip oldukları projelerin, bölgenin kalkınmasına ve gelişmesine yönelik projeler olduğunun altını özenle çizen ATSO Başkan Adayı Ali Kavak, konuşmasına devamla şunları söyledi:
“Bütün sektörlerle ihracatı hedefleyeceğiz. Tüm firmalarımızın ihracata yönelmesini sağlayacağız. Çünkü Türkiye, ihracatla büyümeyi kendisine hedef olarak koymuş bir ülke ve bu konuda ülke olarak çok büyük başarılara imza atmış durumdayız. Bugüne bakıldığında, Türkiye, Dünya’da en hızlı büyüyen ülkelerin başında gelmektedir. İşte bu büyümenin içerisinde ihracatın önemli bir payı vardır. O anlamda, ihracatı önemseyeceğiz ve ihracatın gelişmesine büyük bir katkı sağlayacağız, mevcut tüm sektörlerimizi de ihracata yönlendirmeye çalışacağız.”
-TANITIM ZAAFİYETİ-
Bölgede ve Hatay genelinde ciddi anlamda bir tanıtım zafiyeti olduğuna da işaret eden Ali Kavak, bu konudaki tespitlerini ise şöyle sıraladı:
“Bölgemiz, Türkiye’nin en huzurlu, can ve mal güvenliğinin mükemmel olduğu, hiç kimsenin burnunun dahi kanamadığı bir coğrafya… Ama maalesef ki dışarıda bazı şeyler çok farklı bir şekilde anlatılıyor ve anlatılanlar ışığında da çok farklı bir algı oluşturuluyor. Bizlerin, bu yanlış algının tamamen bertaraf edilmesi yönünde ciddi projeleri olacak. Buna yönelik tanıtım projelerimiz olacak. En önemlisi de, bölgemize turizmin akışını sağlayacağız. Hem bölgemizin hem şehrimizin turizmini canlandırmak için çok ciddi projeler üretmeye çalışacağız. Bunu; Bölge Ticaret ve Sanayi Odalarıyla, bölge yerel yönetimleriyle, bölgedeki sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte yapacağız. Mutlak bir şekilde, vatandaşlarımızın ve yurt dışındaki insanların Antakya’ya ve Hatay’a gelmesi yönünde çabalarımız olacak.”
-BÖLGESEL ŞARTLAR-
Bölgede yaşanan olayların hem toplumsal hem ekonomik boyutta etkiler yarattığını dile getiren Ali Kavak, şu ana kadar oluşan mağduriyetin giderilmesine yönelik olarak ilgili kamu kurumlarıyla ve siyasetçilerle görüşmelere hemen başlayacaklarını söyledi. Konunun, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da gündeminde olduğuna işaret eden Ali Kavak, şunları söyledi:
“Sağ olsun, Sayın Cumhurbaşkanımız da iki gün önce Antakya’da gerçekleşen kongrede yaptığı konuşmasında, burada yaşanan mağduriyetlerin giderilmesi yönünde çalışmaların olduğunu ve bunların hemen hayata geçirileceğini beyan etmişlerdir. Sayın Cumhurbaşkanımıza teşekkür ediyoruz. Ben, seçim kampanyasının hemen başında bunu açık bir şekilde beyan etmiştim… Hükümetimiz, devletimiz, Allah zeval vermesin, her zaman mağdur olanın yanındadır ve mağdur olanı desteklemeye her zaman hazırdır. Yeter ki istemeyi bilelim. Ama bunu yaparken de, kentin dinamikleriyle; yerel yönetimleriyle, sivil toplum örgütleriyle, siyasileriyle beraber hareket edeceğiz. Hiç kimse ile ‘küs’ olmayacağız. Hiç kimseyle ‘kırgın’ olmayacağız. Herkesle barışık olacağız. Çünkü burada söz konusu olan şehrimizdir, bölgemizdir.”
-CİDDİ EKSİKLİK-
URGE projelerinin ( 2010/8 Sayılı Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesinin Desteklenmesi Hakkında Tebliğ kapsamında, Ekonomi Bakanlığı tarafından sağlanan teşvikler…) şu ana kadar ATSO gündemine gelmemesinin ciddi bir eksiklik olduğunu söyleyen Ali Kavak, bu konuda da ciddi çalışmalar içinde olacaklarını ifade etti. URGE’yi bütün sektörlerde uygulamaya çalışacaklarını dile getiren Ali Kavak, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Kısaca URGE olarak anılan teşviklerden şu ana kadar Antakya’da faydalanan maalesef ki olmamıştır. Sadece bu da değil… İnovasyona önem vereceğiz. İnovatif projeleri de girişimcilerini de sonuna kadar destekleyeceğiz. Ne yazık ki bu konu şu ana kadar Antakya Ticaret ve Sanayi Odası’nın gündemine gelmemiş. Bunun yanı sıra, genç girişimcilerimizi ve kadınlarımızı yatırım yapmaya teşvik edeceğiz.”
-HEDEFİMİZ AFRİKA-
Ekonomik anlamda ortaya koyacakları yenilikleri aktarırken, ‘hedefimiz Afrika olacak arkadaşlar’ diyen Ali Kavak, bu konuda şunları aktardı:
“Afrika’ya büyük çıkartmalar yapacağız. Çünkü Afrika geleceğin pazarı. Bizler de orada gücümüzü göstereceğiz. Antakya işadamlarını, genç müteşebbislerini, girişimcilerini Afrika’ya yönlendireceğiz. Ve inşallah, orada hep beraber büyük projelere imza atacağız. Hali hazırda orada başarı elde eden arkadaşlarımız var. Onlardan aldığımız mesaj ve davetler de buna dair… Dedikleri net, ‘Bir an evvel Afrika’ya gelin. Burada bakir, yatırıma elverişli bir Pazar var. Sizleri buraya bekliyoruz.’ Bizler zoru başaracağız arkadaşlar.”
-YASAL DEĞİL-
Konuşmasına devamla, “Bir kurumun başında kim olursa olsun; Başkan, Başkan Yardımcısı, Yönetim Kurulu üyeleri, Ticaret ve Sanayi Odası Meclis üyeleri olmak üzere… Bunların o kuruma teklif (ticari anlamda) vermesi, bir şey satması yasaklanmıştır” diyen Ali Kavak, mevcut ATSO Yönetimi’nin ise bunun tam tersi bir uygulama içerisinde olduğunu söyledi.
Elindeki belgeleri (faturalar) toplantıya katılanlarla paylaşan Kavak, dikkat çeken açıklamasında şunları söyledi:
“Yasa çok net… Ancak gelin görün ki, bizim Antakya Ticaret ve Sanayi Odası’nda, yıllar boyu, mevcut Başkan ve Yönetim Kurulu üyeleri, hemen hemen bütün alışverişlerini Hikmet Çinçin’in kendi işletmelerinden sağlamışlardır. Bu hem suçtur hem de etik değildir. Böyle bir şey olamaz. Antakya Ticaret ve Sanayi Odası, adeta Hikmet Çinçin’in benzin istasyonuna, Hikmet Çinçin’in lokantasına çalışmış.”
ATSO Başkan Adayı Ali Kavak, sözlerinin sonunda, seçilmeleri halinde şeffaf ve sorgulanabilir bir yönetim anlayışı ortaya koyacaklarının mesajını da verdi. -Tamer Yazar-