Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Antakya’nın Kaybolan Mirası: Depremde Heykel Yok Oldu

Hatay’ın merkezi Antakya, son

Hatay’ın merkezi Antakya, son depremde büyük zarar gören şehirlerin başında geliyor. Deprem, yitip giden canların ve yıkılan konutların yanı sıra, şehrin tarihî mirasına da büyük bir darbe vurdu. Özellikle Antakya’nın simgesi haline gelmiş olan bir heykel, depremde yok olmanın üzüntüsünü yaşatıyor.
Antakya Belediyesi tarafından 2012 yılında Yavuz Selim Caddesi’nde yer alan ve üç semavi dinin simgelerini barındıran heykelin zarar gördüğü belirtildi. Doktor Serdal Kanuncu, şehrin barış ve kardeşliğini temsil eden bu heykelin yeniden inşa edilebileceğini ifade etti.
Dr. Kanuncu, heykelin önemine vurgu yaparak şunları söyledi: “Heykel, dönemin Antakya Belediye Başkanlığı tarafından ‘çok dinli, çok dilli ve çok kültürlü’ yapımıza dikkat çekmek için yapılmıştı. Ellerini gökyüzüne açmışların coğrafyasında, inançların zenginliğini simgeliyordu. Bu heykel, dostluk, barış ve kardeşliğimizi anlatıyordu. Yeniden inşa edilerek, Antakya’nın bu önemli mirasına sahip çıkabiliriz.” – Yusuf Cemil Karaçay-