Antakya’nın Sesi ‘Gazete’

Antakya’nın Sesi ‘Gazete’

Cumhuriyet Kitap’ın 18. sayfasına ekli kelimeleri arasında ilerleyenler, Antakya Gazetesi’nin geride bıraktığı 50 sene adına Sinan Seyfittinoğlu tarafından yazılan özel bir kitabın özetinde durup soluk alma fırsatı buldular.
Cumhuriyet Kitap yazarlarından Günay Güner, bu haftaki yazısını, Antakya Gazetesi İmtiyaz Sahibi Sinan Seyfittinoğlu tarafından kaleme alınan “Antakya’nın 50 Yılı – Çok İyi Adammış Benim Babam” adlı kitaba ayırdı. Kitap için, “Antakya Toplumcu Halk Gazetesi’nin tarihini, içtenlikli bir dil ve yaklaşımla okura ulaştırıyor” diyen Günay Güner, okuduğu sayfaların geneli adına ise şu ifadeleri kullandı:
“Yazar (Sinan Seyfittinoğlu), her bölümün sonuna, beğendiği ezgilerin adlarını eklemiş. Basın Yayın Bölümü’nü bitirmesinin ardından, 1996’dan başlayarak gazeteyi yöneten Sinan Seyfittinoğlu, sık rastlanmayan nitelikleri barındıran yapıtıyla, yakıcı bir gereksinimi karşılamış.
Antakya’nın 50 Yılı’nın tam zamanıydı… Antakya’nın tarihine, bugününe, yarınına saldıran gericiliğe tokat gibi bir yanıttır bu kitap.”
Yazısında, geride kalan yıllar içinde Antakya Gazetesi’nde öne çıkan haberlere ve atılan manşetlere de değinen Cumhuriyet Kitap’tan Günay Güner, yayın hayatına 4 Eylül 1966 ‘da başlayan ve kısa zamanda geniş bir okur kitlesi kazanan bu 50 yıllık emek adına kaleme aldığı yazısının başlığına “Antakya’nın Sesi Gazete” diyerek de önemli, bir o kadar da anlamlı bir mesaj verdi.
-HENÜZ OKUMAYANLARA-
Kitabı henüz okumayanlara bir kez daha hatırlatalım mı? Bu kitabın üç farklı boyutu var: Yazarın süzgecinden geçerek derlenmiş Antakya’nın 50 yıllık öyküsü; Antakya gazetesinin kurucusu Nezih Gassan Seyfittinoğlu’nun yaşamı ve mücadelesi; ikinci kuşak gazeteci Sinan Seyfittinoğlu’nun anılarıyla renklenen izlenimleri, görüşleri, düşünceleri… Kitabı okurken, ülkemizin dönüşümü ve yaşadıklarından bağımsız sayılamayacak birbirinden ilginç olaylarla karşılaşacak, belki de kendi yaşamınızdan izler bulacak, kimi yerlerde gülecek kimi yerlerde hüzünlenecek, ama her satırında, tarihi boyunca umudu, hoşgörüyü, kardeşliği, dostluğu elden bırakmayan bir kentin yürek atışlarına tanıklık edeceksiniz…
-Tamer Yazar –

(Visited 16 times, 1 visits today)