Antep Düşündü! Hatay İse İzledi

Antep Düşündü! Hatay İse İzledi

MasterChef Türkiye’nin 26 Kasım tarihli bölümünde, yarışmacılar ve şefler, Gaziantep’e konuk oldu. Programın sunucularından Şef Mehmet Yalçınkaya, Gaziantep’i anlatırken, “Dünyanın Gastronomi Merkezi” ifadesini kullandı. Antep’in bu önemli organizasyon üzerinden gerçekleştirdiği tanıtım atağı ise, ‘Gastronomi Kenti’ ünvanlı şehir rekabetinin son örneği oldu.

Hatay, Gaziantep ve Afyonkarahisar kentleri arasında ‘Gastronomi’ başlığında’ yaşanan yoğun rekabet içerisinde, bu şehirleri ve yöresel mutfaklarını bir adım öne çıkartacak girişimler ve adımlar, yine yerel idarecilerinden gelmeye devam ediyor. Buna dair son adım, Gaziantep’ten… Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, TV8’in her gün milyonları izleyici koltuğuna oturtan yemek programı MasterChef Türkiye’yi Antep’te ağırladı.
Program kapsamında, ünlü Şefler; Somer Sivrioğlu, Mehmet Yalçınkaya ve Danilo Zanna ile yarışmacıları konuk eden Gaziantep, program çekimleri kapsamında hem kent tanıtımını yaptı hem de Gastronomi kimliğinin öne çıkan yöresel yemeklerini, milyonların izlediği bir program çerçevesinde, ekranlara taşıma fırsatı buldu. Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, çekimlerle ilgili sosyal medya paylaşımında, “MasterChef Türkiye’yi, Gastronomi Şehri Gaziantep’te, tarihi Bey Konağı’nda misafir ettik. Masada Antep yemekleri, jüri koltuğunda ise Valimiz Davut Gül, Gaziantep Futbol Kulübü Başkanı Mehmet Büyükekşi ve futbolcularımız vardı” ifadesinde bulunurken, Türkiye’de sayıları 3’e çıkan ‘Gastronomi Kenti’ ünvanlı kentlerin rekabetine bir kez daha işaret etti.
-VE İMZA!-
Durumu değerlendiren ve son organizasyonun Gaziantep adına önemine işaret eden bir turizmci şunları söyledi:
“Bu bir kent başarısı, ki öncelikle bunun altını çizelim. Çünkü ciddi bir beraberlik var, Antep adına. Ama bunu yaratan isimlerin başında da, Belediye Başkanı Fatma Şahin geliyor. Gerçekten de yerel başarıyı, ulusal taşıma konusunda yetenekli biri. Böylesi popüler bir yemek programını kente davet etmesi de bunun bir karşılığı. O da bir şeyin çok farkında! Hatay ve ardından Afyonkarahisar ile ‘Gastronomi’ turizmi başlığında bir mücadele içinde. Bu mücadeleye ne kadar ‘fark’ katarsa, o kadar kazanacağını iyi biliyor. MasterChef Türkiye’nin bu programı, Antep’e özel oldu ve inanılmaz izlendi. Tarihi bir konakta, yöresel yemekler ve o kentin futbolcularının da kareye girdiği bir fotoğraf… Bence çok başarılı bir tanıtım atağı. Tebrik etmek lazım. Bence bizimkiler biraz daha aktif olmalı. Daha dikkatli olmalı. Gelişmeleri anlık takip etmeli ve koordine olmalı. Bakın bu konuda en net eleştirim, Büyükşehir’e! Niye? Başkanları Rusya’ya gidiyor, bir Gastronomi etkinliği için, ama kentin bu alanda sosyal medya hesabında hiçbir şey yok. Bilgi yok, fotoğraf yok, bu hesabı kullananlar için yönlendirme yok. Hatay Gastronomisi için açılan twitter hesabındaki en son kullanım, dün Pazar itibariyle 12 Kasım etiketliydi. Yani düşünün ki, bizler 1 Aralık’tayız. Peki, bu şekilde başarı mı bekliyoruz? Bu, basit bir örnek. Ama önemli bir örnek. Burada hala, belediye başkanının ismi üzerinden her bilgiyi herkese taşımaya çalışıyoruz. Bu yanlış. Madem bu hesaplarınız var, onları canlı tutmanız ve bilgi akışını oradan da gerçekleştirmeniz gerek.”
-TWITTER!-
Gaziantep örneğinin konuşulduğu bir ortamda, Hatay Gastronomi kimliği adına kullanıma açılan ve kurumsal bir kimliği de olan “ @HatayGastronomi “ twitter hesabının neden aktif olarak kullanılmadığını, tam da bu noktada sormak gerekiyor. En çok da, bu hesabın neden açıldığını sorgulamak ve üstlendiği misyon adına, bugün nerede olduğunu!  -Tamer Yazar-