APKORD; Mersin Korolar Festivalinin Gözdesi

APKORD; Mersin Korolar Festivalinin Gözdesi

Bünyesinde Çocuk-Gençlik ve Oda Korolarını barındıran Antakya Polifonik Korolar Derneği (APKORD), Mersin Uluslararası Müzik Festivali kapsamındaki Nevit Kodallı Polifonik Korolar Şenliğine 5. kez katıldı, performansıyla etkinliklerin gözdesi oldu.
Her yıl büyük coşku ile hayata geçirilen Korolar Festivali bu yıl 26-27-28 Nisan tarihleri arasında Mersin Devlet Opera ve Balesi konser salonunda gerçekleşti. 51 Koronun katıldığı festivalin 24 korosu Mersin’den katılırken Edirne’den Hatay’a ve Denizli’den Adıyaman’a birçok koro 3 gün boyunca festival alanı ve kentin çeşitli tarihi mekanlarını kullanarak konserler verdi, sokak gösterilerinde bulundu.
Her yıl olduğu gibi bu yıl da Hatay’ı temsilen APKORD Çocuk, Gençlik ve Oda Koroları festivalde yerini aldı.
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Antakya Devlet Konservatuarı Öğretim Görevlisi Sezgin Suna ve piyano öğretmeni Natalia Sovuksu, APKORD Çocuk, Gençlik ve Oda Korolarını beraber hazırladı ve yönetti.
Kentimizde çok sesli tek koro olma özelliğini taşıyan APKORD, son gün Oda Korosu ile Türkiye’nin farklı şehirlerinden gelen 6 koronun içinde yer alarak final konserinde repertuarını seslendirdi. Yerel kültürün örnek eserlerini çok sesli düzenleme yaparak seslendiren koro, bu anlamda da büyük beğeni topladı.
Mersin Devlet Opera ve Balesi Çocuk Korosu Şefi Reyhan Bezdüz, koro şefi Sezgin Suna’yı konser sonrası tebrik ederek önümüzdeki süreçte ortak projelerde yer almaktan ve koroların beraber sahneyi paylaşmasından mutluluk duyacaklarını ifade etti, ortak konser düzenleme teklifinde bulundu.
2-7 Temmuz 2019 tarihleri arasında Uluslararası Çanakkale Korolar Festivali için çalışmalarına son hız devam edeceklerini ifade eden APKORD Koro Şefleri Sezgin Suna ve Natalia Sovuksu nezdinde 3 koroya da başarılar diliyor, Antakya Gazetesi olarak yolunuz açık olsun diyoruz. -Mehmet ÖZGÜN-