Araştırmadan Açıklama Yapıldı…

Araştırmadan Açıklama Yapıldı…

Tavla’da ASM Hekimine Şiddet iddiası açıklamasına tepki:

Hatay Aile Hekimleri Derneği, Hatay Tabipler Odası (HTO) ile Hatay Sağlık Emekçileri Sendikaları ortak açıklamasında, geçen hafta Defne ilçesi Tavla Mahallesi’nde yaşanan, bir ASM hekimine yönelik şiddet iddiası ve açıklamalarına bölge halkından tepki geldi.
Tavla sakini olup, yörede işletme sahibi ve kanaat önderi konumundaki Ali Ataş adlı genç, yaşanılan olayda bilgilendirmenin eksik yapıldığını, dolayısıyla açıklamanın da sağlıklı bir araştırma olmadan yapılması itibariyle, olaya karşı durduklarını bildirdi.
Ali Ataş adlı kişinin cevabı ve açıklaması şöyle:
“Antakya Gazetesi’nde yer alan haberle ilgili olarak, öncelikle tabi ki hepimiz şiddet, kime ve nereden gelirse gelsin kabul etmiyoruz ve karşıyız. Lakin, bu davranışa doktorlar da dahil.
Tavla Mahallesi’nde, vatandaş değil, doktor saldırmıştır! Kamera kayıtları var! İkincisi, hastalar, sözü edilen vatandaşın öz be öz çocukları. On kişiyle toplanıp basına açıklaması yapmak, kimseyi haklı çıkarmaz. Yarın da o vatandaş bin kişi yığarsa sağlık ocağının önünde, basın açıklaması yapmaya kalkışırsa, içinden çıkılmaz bir hal alır.
Bu açıklamayı, son derece yersiz ve zamansız buluyorum. Şova gerek yok. Açıklama yapılacaksa, doğru bilgilerle olsun. Asla kayda almıyoruz. Tabipler Odası, bu tür olayları hiç mi araştırmıyor? Tahkikat yapmadan açıklama yapmaları, toplum nezdinde samimiyetini yitiriyor.
Çok da uğraşmalarına gerek yok! Aç kamera kayıtlarını, hakikati görürsün. Eğitim ve medeniyetin mabedi olan Tavla Mahallemizin adını hiç bir kimse lekeleyemez. Hele hele, yanında iki küçük çocuğu olan bir vatandaşın boğazına sarılıp, çocuklarıyla beraber yerlerde yuvarlayacak kadar ruh sağlığı, psikolojisi yerlerde sürünen biri, asla. Tabipler Odası ve İl Sağlık Müdürlüğü lütfen gerekeni yapsın.”
HTO: Veli, 2 çocuğu ve 2 ayrı çocukla gelmiş!
Gelişme üzerine görüşlerine başvurduğumuz Hatay Tabip Odası Başkanı Dr. Sadık Nazik ise, doktora göre şiddet uyguladığı öne sürülen velinin, iki çocuğu ve 2 başka çocuğu muayeneye getirdiğini, doktorun kendisine ‘Çocuklarınızı muayene ederim, ancak diğer çocukların anne ya da babaları olmadan muayene edemem, etmem de yasaktır’ dediğini hatırlattı. Buna karşılık kişinin, doktora sinkaflı şekilde hitap ederek, zorla ad olsa muayene etmek zorunda olduğunu söylediğini kaydederken, olayın bundan sonraki kısmında, sataşma ile karşılıklı şiddet olayı yaşandığını bildirdi. -Cemil Yıldız-