Arıcılar “Ustalık Belgesi”ne Kavuştu …

Arıcılar “Ustalık Belgesi”ne Kavuştu …

Arıcılık sektöründen gelen yoğun talep doğrultusunda Milli Eğitim Bakanlığı’nın almış olduğu bir karar gereği ‘Arı Yetiştiriciliği’ dalında nitelikli insan gücü yetiştirmek adına arıcılık mesleği ile uğraşanlara sertifika verilmesi uygun görüldü.
Bu doğrultuda Payas ilçesinde Hatay İli Arı Yetiştiricileri Birliği ve Mesleki Anadolu Lisesi işbirliği ile arıcılığın ‘meslek’ olarak kabul edilmesiyle birlikte ilçelerde arı üreticilerine, kurs ardından “Arıcılık Ustalık Belgesi” veriliyor. Payas ilçesinde geçtiğimiz gün düzenlenen törenle 175 Birlik üyesi arıcıya ‘Arıcılık Ustalık Belgesi’ verildi.
Arıcılar Birliği’nde düzenlenen törene Payas Kaymakamı Dr. Polat Kara, Payas Belediye Başkanı Bekir Altan, İl Müdürümüz Ergün Çolakoğlu, Payas ve Dörtyol İlçe Tarım Müdürleri, Hatay İli Arıcılar Birliği Başkanı, Payas ve Dörtyol İlçe Milli Eğitim Müdürleri katılım sağladı.
Sertifikayı alan arıcılar kendi iş yerlerini açabilecek, mesleği ile ilgili yerlerde istihdam edebilecek ve böylece hem kendi ekonomilerine hem de ülkemiz ekonomisine katkıda bulunarak sektörün gelişmesine destek olabilecekler.
Mehmet ÖZGÜN