Arsuz-Çevlik yolu ne durumda?

Arsuz-Çevlik yolu  ne durumda?

26 km’lik kısımda çalışmalar hızlı gidiyor, Vali Doğan, Kale-Arsuz arası yolu Hatay BŞB’nin yapması gerektiğine dikkat çekti. Vali Doğan, BŞB ve kıyı ilçe belediyelerden dalgakıran yapmalarını da isterken, “Deniz turizmi, diyoruz. 188 km plajımız var, diyoruz. İnsanlar bu denize girip dinlenemedikleri sürece, istersen 88.000 km plajımız olsun, bir anlamı yok” açıklaması yaptı.

Hatay Valiliği’nin, Samandağ- Çevlik ile Arsuz arasındaki yolun yapımına yönelik ihalesi ve ardından hemen başlayan yapım çalışmaları hızlı şekilde sürüyor. Konu, hafta içinde gerçekleşen Hatay Turizm Çalıştayı’nda gündeme geldi. Hatay Valisi Rahmi Doğan, 26 km’lik yolun yapımını üstlendiklerini, Kale Mahallesi ile Arsuz arasındaki yolda iyileştirme çalışmaları sorumluluğunun ise Hatay Büyükşehir Belediyesi’ne ait olduğunu bildirdi.
Vali Rahmi Doğan’ın bu konudaki açıklamaları şöyle:
“Çevlik-Arsuz arasındaki yolun 26 kilometrelik kısmını bağlıyoruz. Kaleye kadar olan kısmı, tek ya da çift yol şeklinde yapıyoruz, ama ağır vasıtaların geçmesine izin vermeyeceğiz. Arsuz ile Kale arasındaki kısmın Büyükşehir Belediyesi tarafından iyileştirilmesi gerekiyor. Büyükşehir Belediyesinden bu çalıştaya katılım çok az. Biz, nihayetinde bu şehirde birlikte yaşıyoruz ve sorunlarımız var diye bu kadar insan toplandı ve buraya geldi. Burada nihayetinde bu sektörden ekmek yiyen insanlar var. Ben İlin Valisi olarak, sorunlarımızı çözmek için sabahtan geldim ve sabahtan beri çalışmayı takip ediyorum. Diğer kurumların temsilcileriyle bu sektördeki çalışanların beklentileri var. Çözülmesi gereken sorunlar var.”
-KARAVAN PARK-
Vali Rahmi Doğan, Arsuz-Çevlik yolunda “Karavan Park” uygulaması düşünülebileceğini bildirdi.
Vali Doğan’ın bu konudaki açıklamaları şöyle:
“Diğer bir husus olan karavan park işi, daha önce de gündeme gelmişti. Bu karavan park işini, bizim yapmış olduğumuz Arsuz- Saman-dağ yolu içerisinde düşünebiliriz ve bunun çalışmasını yapacağız.”
-BELEDİYELER DALGAKIRAN YAPMALI-
Vali Rahmi Doğan, Turizm Çalıştayı’nda, Büyükşehir Belediyesi ile ilçe belediyelerinin, halkın denizlerden daha fazla ve huzur içinde yararlanmasını sağlamak üzere dalgakıran yapmaları gerektiğini söylerken, “Biz, Valilik Özel İdare Kampı’nda böyle bir şey düşünüyoruz. Dalgakıran yapacağız, diğer belediyeler de düşünmeli” dedi.
Vali Doğan’ın açıklamaları şöyle:
“Halk plajı ile ilgili husus, yine Büyükşehir Belediyesi ve İlçe Belediyelerinin yapması gereken husus. Deniz turizmi, diyoruz. 188 km plajımız var, diyoruz. İnsanlar bu denize girip dinlenemedikleri sürece, istersen 88.000 km plajımız olsun, bir anlamı yok. Bizim de, Arsuz’da Valiliğin bir kampı var. Biz oraya bir dalgakıran yaparak, en azından o kısma gelen misafirlerimizi rahat etmesi açısından çalışma yapıyoruz. En azından halk plajlarının olduğu yerlere bu dalgakıranlar yapılarak, insanların denizdin istifa etmesi sağlanabilir.”
-ARSUZ-ÇEVLİK YOLUNDA BİSİKLET YOLU-
Vali Rahmi Doğan, yapımı süren Arsuz-Çevlik yolunda, yolun he iki kenarına bisiklet yolları yapılacağını da söyledi. Vali Doğan’ın bu konudaki açıklamaları şöyle:
“Arsuz-Samandağ yolunda bisiklet yolu yapıyoruz. Bildiğim kadarıyla, en uzun parkur olacak. Burada, Sağlık Bakanlığı’ndan sağlık amaçlı bisikletler getirerek, orada halkımızın hizmetine sunmayı düşünüyoruz. Bununla ilgili de, belediyelerle ilgili beklentimiz var.”
-HATAY GÜNLERİ İZİNLİ-
Vali Rahmi Doğan, çeşitli kurumların düzenlediği “Hatay Günleri” etkinliklerinin de bundan böyle Valilik izni olmaksızın yapılamayacağının altını çizdi ve şu görüşleri dile getirdi:
“Hatay Gastronomisi ya da Hatay Günlerini kendi adına patent aldırmak isteyen bir girişim olmuş. Bunu da durdurduk. Hatay Valiliği adına bu patenti almak için başvuruda bulunduk. Bununla ilgili de 81 İl Valiliği ve Belediye Başkanlıklarına yazı yazdık. Şayet ilinizde ‘Hatay Günleri, Hatay Gastronomi Günleri’ adı altında düzenlenecek bir etkinlik olursa, bizim iznimiz olmadan, buna izin verilmemesi konusunda tedbir aldık. Hatay gastronomisinin bir ağırlığı var. Bir marka değeri var. Hatay Günlerini ticaret odalarıyla, esnaf kefalet odalarıyla birlikte yapmaya karar verdik. Bu günlere katılacak olan firmaları daha kaliteli ve akredite belgesi almış firmalar arasından belirleyeceğiz.” –Cemil Yıldız-