Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Arsuz’a yenilenebilir enerji yatırımı

Türkiye ile Avrupa Birliği

Türkiye ile Avrupa Birliği arasında Şehir Eşleştirme programı kapsamında, iklim değişikliği ve yenilenebilir enerji alanındaki AB projesi Arsuz Belediyesi koordinatörlüğünde Varna Belediyesi ve Arsuz İş adamları Derneği  (ARİAD)  ortaklığıyla uygulanmak üzere karşılıklı protokol imzalandı.
Arsuz Belediye Başkanı Dr. Asaf Güven imza töreninden sonra yaptığı açıklamada, Türkiye ile AB Arasında Şehir Eşleştirmesi kapsamında bir projeye daha imza attıklarını söyledi. Güven, Arsuz Belediyesi, Türkiye ile AB Arasında Şehir Eşleştirmesi kapsamında, Yeşil Bir Gelecek için Eşleştirme (TTGS-II) Hibe Programından faydalanmaya hak kazandıklarını ifade ederek şunları söyledi:

“Projenin koordinatörlüğünü üstlenecek Arsuz Belediyesi’nin proje ortağı, Varna Belediyesi ve Arsuz İş İnsanları Derneği oldu.
“Proje, iklim değişikliği ile mücadele kapsamında yenilenebilir enerji kullanımının her iki bölgede de yaygınlaşması üzerine kurgulanmıştır. Güneş Enerjisinin Belediye Hizmetlerinde Pilot Uygulamasının Yapılması Faaliyeti ile Arsuz’un Karaağaç Mahallesindeki semt pazarı karşısındaki parkta ve Arsuz sahil yürüyüş yolunda solar aydınlatma sistemiyle ile pilot uygulama yapılacaktır. Faaliyetin diğer alt çalışmasında ise Arsuz Belediyesi’nin ana hizmet binası girişine güneş enerjisi ile cep telefonu şarj edebilen bir ünite yerleştirilecektir. Bu faaliyet aynı zamanda iklim değişikliği ve yenilenebilir enerji konusunda toplumun bilinç düzeyinin artması hakkındaki beklenen sonuca hizmet edecektir. Projenin hedef grupları Arsuz Belediyesi çalışanları, çocuklar, çiftçiler, kamu kurumları ile sivil toplum kuruluşlarıdır. Nihai yararlanıcılar ise Arsuz halkı ve Varna halkıdır. Projede verilecek eğitimler, hazırlanacak eylem planı, pilot uygulamalar, farkındalık çalışmaları ve diğer faaliyetler nihai olarak iklim değişikliğinin etkilerinin azaltılmasına yöneliktir. Bu sebeple bölge halkı projenin nihai yararlanıcısı olarak seçilmiştir” (Adil Yeşildağ)