Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Arsuz’daki Cinsel Taciz Davası yeniden başladı

Savcı Beraat İstedi Arsuz’da,

Savcı Beraat İstedi

Arsuz’da, 5 ile 6 yaşlarındaki iki torununa sistematik cinsel taciz uyguladığı iddiasıyla, yerel mahkemede aldığı mahkumiyet cezası bozulan fail ile ilgili dava yeniden başladı. Bu arada İnsan Hakları Derneği İskenderun Şube yöneticileri de dün sabah İskenderun Adliyesi’ne gitti ve tacize uğrayan çocuklar ile ailelerine destek verdi.
İskenderun 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nce tutuksuz yargılanan C.Ö., 17 Ocak 2020’de görülen karar duruşmasında, “çocuğun yakını tarafından nitelikli cinsel istismarı” suçundan, her iki çocuk için ayrı ayrı toplam 23 yıl hapis cezası verilerek tutuklanmıştı. İskenderun 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nce verilen karara karşı C.Ö.’nün Avukatı tarafından Adana Bölge Adliyesi Mahkemesi 12’nci Ceza Dairesi’ne yapılan istinaf başvurusu ise reddedildi ve ceza onaylandı. Sanığın Avukatı, Yargıtay’a başvurdu. Dosyayı karar bağlayan Yargıtay, sanık ile çocukların annesi arasında husumet olduğunu iddia ederek, sanığa iftira atıldığına hükmedip, verilen cezayı kız çocuğu yönünden bozup, sanığın yeniden yargılanmasını istedi. Sanığın tahliyesine karar veren Yargıtay, davanın yeniden görülmesi için dosyayı İskenderun 2. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderdi.
BERAAT TALEBİ
Davanın 3. Duruşması, dün İskenderun 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmada tutuksuz sanık C.Ö. ve Avukatı, çocuğun ailesi ve Avukatları hazır bulundu. İskenderun Kadın Platformu ve İnsan Hakları Derneği (İHD) İskenderun Şubesi de duruşmaya katılım sağladı.
Önceki celsede sanığa dair beraat mütalaası sunan Savcılık, Adana Bölge Adliye Mahkemesi’nin erkek çocuğa dair verdiği bozma kararına karşı mütalaa verdi. Mütalaada, sanığın beraatine karar verilmesi istenildi. Davayı takip eden Avukat Necati Yıldız, mütalaaya karşı savunma yapmak için süre talep etti. Mahkeme heyeti, avukatların mütalaaya karşı beyan vermek için celseyi 25 Ekim’e erteledi. Bu arada duruşma sonrası, İHD İskenderun Şubesi Eş Başkanı Ayten Kılınç, adliye önünde kısa bir açıklama yaptı ve davanın takipçisi olacaklarını belirtti.
Açıklamayı, İskenderun İnsan Hakları Derneği Eş Başkanı Ayten Kılınç yaptı. Açıklamaya, İHD Eş Başkanı Coşkun Selçuk, Şube Sekreteri Adil Bahtiyar ve Şube delegeleri katıldı.