Artan vakaların Hatay’ında…

Artan vakaların Hatay’ında…

Bu Hafta Kapalı mıyız?

Sarı’dan Turuncu’ya, şimdi de Kırmızı’ya! Hatay Valiliği ve İl Hıfzıssıhha Kurulu, henüz bu hafta sonu için her hangi bir yasaklama kararı almadı. Vatandaş da, esnaf da, olası bir ‘yasak’ için cevap bekliyor.

Ramazan ile beraber yeniden paket servis uygulamasına dönecek olan yeme-içme yerleri, Hatay’da son dönem artan vaka sayılarının bu hafta sonunu etkileyip etkilemeyeceğini soruyor. Bilindiği gibi, salgının risk haritasında kırmızı ile etiketlenen illerde Cumartesi ve Pazar günleri ‘yasak günler’ olarak biliniyor. Hatay ise turuncu uygulamasından kalan, Pazar yasağı uygulamasında! Bu durumun, son artan vaka sayıları ile değişip değişmeyeceği merak konusu.
Bu konuda konuşan bir sektör çalışanı, zor bir dönemin içinde olduklarını ve destek oranlarının bu anlamda daha da artmasını beklediklerini söyleyerek, şunları söyledi:
“Paket servis, neredeyse asıl işimiz oldu, bu salgınla beraber. Ama bu da günü kurtarıyor. Bizlere verilen destekler de çok sembolik kalıyor. Yaptığımız şey, aslında günün ekmeğini çıkartmak. Kar beklentisi yok, kazanç hesabı yok! Zararla kapatmayalım da… Bir de işin duygusal, psikolojik tarafı var tabi. Herkes çok sıkıldı. Zorluktan, darlıktan, ekonomik kayıplardan, bir günden diğerine açık biriktirmekten. Büyüklerin o bildik lafını söylüyoruz hep beraber… Allah sonumuzu hayretsin!” -Tamer Yazar-