Artık Birçok Şey Eskisi Gibi Olmayacak

İyi günler sevgili okuyucu.

Corona krizi tüm dünyayı sardı. Başta bu salgının insanlık için bu denli etkileyici sonuçlar doğuracağını kimse düşünemedi. Oysa yeni bir dünya düzenine adeta balıklama bir dalış gerçekleşti. Ezberinden kopamamış, teknoloji ile barışık olmayan birçok kişi ya da kurum bir anda ne yapacağını kestiremez oldu. Burada Darwin’in bir sözü çok büyük önem kazandı. “ Zeki ve akıllı olanlar değil, yeniliklere en önce uyum sağlayanlar ayakta kalacak.” Evet, durum bu ve bir an önce yeni dünya düzenini anlamak zorundayız.

Bir süreliğine evden çıkamayacağız. Bu da evden yani homeofice çalışma dünyasının kapısını sonuna kadar açmış oldu. Aklın yeni yüzyılda prim yapacağı bir dönem açıldı. Karantina elbette ki bir gün bitecek. Ama insanlık bu denli yekün bir savaşı ilk kez veriyor. Sınırların, paranın, silahın bir önemi kalmadı. Kavga gürültü iç siyasetin hiçbir kıymeti harbiyesi yok. Varsa yoksa insan sağlığı ve küresel tehlikeye karşı ortak insanlık mücadelesi.

Alınan önlemler, verilen kararlar şuana kadar oldukça yerinde. Ülkemiz belki çok zengin bir ülke değil, ama insan kalitesi çok yüksek. Hekimlerimiz ve bilim insanlarımız birer cevher. Bu zamanlarda en çok onlara yardımcı olmamız, onların işini kolaylaştırmamız lazım.

Karantina ve evde kal çağrısı, salgının yayılma sürecinde bize ülke olarak zaman kazandırmak için alınmış bir tedbirdir. Eğer bugün evlerimizde kalırsak, yarın yaşanması muhtemel bir kaosu engellemiş oluruz. Sorumluluk anlayışı ile kendimizi ve ailemizi korur, bilim adamlarının tavsiyesine uyar isek salgının yıkıcı bir tahribat yaratmasına izin vermeden, minimum kayıp ile bu süreci atlata biliriz. Hem kendimiz, hem sevdiklerimiz hem de insanlık için bir süre evde kalmaya alışmalı ve buna uymalıyız.

Bu süreçte önce birey, sonra toplum, ülke, diğer ülkeler, diğer insanlar, canlılar, doğa ve ortak insanlık mirası birçok şeyi sorgulayacak. Bu güne kadar yapılmış birçok hatadan dersler çıkarılacak. Örümcek kafalı zihniyetler, hurafeciler artık prim yapamayacak ve hayatımızda bilim ve akıl başat bir yer alacak.

Ben, yaşananlardan daha şimdiden büyük bir ders çıkarttım. Bu büyük yaşamsal mücadelede sevginin ne denli yüce bir değer olduğu anlaşıldı. İnsan, sevgisiz yaşayamıyor. Dikkat edin, eve kapandığımız bu aşamada herkes birbirine ne kadar çok ihtiyaç duymakta olduğunu gördü. Diğer insanları da sevmek, onlara değer vermek büyük bir önem kazandı. Bugün artık büyük bir çoğunluğumuz önce yaşlıları düşünüyorsa, ilk yapmamız gereken, onlara yürek dolusu sevgiyi göndermek ve paylaşmaktır.

Corona, sevgiyi, ihmal edildiği yerden boynu bükük bir değer olmaktan çıkardı. Artık sevgi olmadan kimse kolay kolay hareket edemeyecek.

Ve ilerleyen zamanlarda önümüze başka önemli değerler de çıkacak. Çok şeyler öğreneceğiz. Ve yeni dünya düzeninde yerimizi alacağız. Bir süre evde kalıp dışarda sahip olduklarımızın değerini görmek herkese iyi gelecek. Körleşmişcesine dışarıda olanı hunharca tükettik, kirlettik. Şimdi onun değerini anlıyoruz. Anlayacağız.

İyi çalışmalar.