Artış Bizi Endişelendiriyor

Artış Bizi Endişelendiriyor

Bilim Kurulunun Hataylı Üyesi Prof.Dr. Alpay Azap, virüsün kontrolsüz bir şekilde yayıldığına dikkat çekti

Sağlık Bakanlığı’nın Hataylı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alpay Azap, koronavirüs salgınında son duruma ilişkin çarpıcı uyarılarda bulundu. Olgu sayılarının arttığını belirten Azap, “Kontrolsüz bir şekilde yayılmaya başladığını görüyoruz” dedi. Yoğun bakım doluluk oranı hakkında bilgi veren Azap, “Henüz yerimiz var ama açıkçası bu artış bizi endişelendiriyor” dedi.
Prof. Dr. Azap, “Olgu sayıları binin altına çok düşmese de virüsün kontrolsüz şekilde yayıldığı dönemi bitirmiştik. Şimdi kontrolsüz bir şekilde yayılmaya başladığını görüyoruz” dedi. Vakaların yeniden arttığını belirten Prof.Dr. Azap, “İlk dalgada gördüğümüz gibi olgu sayılarının hızlı bir şekilde artmasından büyük endişe duyuyoruz açıkçası. Dalga meselesini tartışırken elimizde net bilimsel bir kriterimiz yok. Hangi sayının altına düştüğünde ‘dalga bitti’, hangi sayının üstüne çıkıldığında ‘ikinci dalga başladı’, bunu söyleyebileceğimiz bir kriterimiz yok aslında” dedi.
Prof.Dr. Azap, şunlara değindi: “Genel kabul gören kriter, virüs toplumda kontrolsüz bir şekilde yayılıyorsa bunu bir dalga olarak kabul etmelisiniz. Ben birinci dalgayı aslında kontrol altına aldığımızı düşünüyorum. Olgu sayıları binin altına çok düşmese de virüsün kontrolsüz şekilde yayıldığı dönemi bitirmiştik. Şimdi ama kontrolsüz bir şekilde yayılmaya başladığını görüyoruz. Fark etmiyor birinci dalganın ikinci piki de diyebilirsiniz 2. dalga da diyebilirsiniz ama ortada bir gerçek var; olgu sayıları artıyor.”
Her yaş grubundan hastalarla karşılaştıklarını, beklendiği üzere genç yaşlarda daha hafif seyreden vakalarla karşılaştıklarını, yatan hastalara baktıklarında onların yaşlarının yüksek olduğunu görebildiklerini söyleyen Prof.Dr. Azap, “Dünyada bu hastalığın ağır seyrettiği yaş bizde biraz daha erken, mesela yurt dışında 65 yaş ve üzerinde ağır seyrederken bizde biraz daha altlara doğru kayıyor. Çünkü bizde daha erken yaşlarda kronik rahatsızlıkların ortaya çıkma olasılığı biraz fazla. O yüzden 40’lı, 50’li yaşlarda ağır seyirli hastalarımız var” dedi. -Mehmet ÖZGÜN-