Asgari ücretin 4253 TL olduğu Türkiye’de;

Asgari ücretin 4253 TL olduğu Türkiye’de;

Açlık Sınırı 5323 Tl!

Asgari ücretin 4253 lira olduğu Türkiye’de açlık sınırı, 4 kişilik bir aile için 5323 TL olarak belirlendi. Araştırmayı, Türkiye’nin en büyük işçi kuruluşu olan Türk-İş yaptı.

Türk-İş’in, çalışanların geçim koşullarını ortaya koymak ve temel ihtiyaç maddelerindeki fiyat değişikliğinin aile bütçesine yansımalarını belirlemek amacıyla her ay yaptığı “Açlık ve Yoksulluk Sınırı Araştırması”nın Nisan 2022 sonuçları açıklandı.

Araştırmaya göre, bu ay, 4 kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken gıda harcaması tutarını ifade eden “açlık sınırı”, 5 bin 323 lira oldu. Gıda ile giyim, konut, ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer harcamaların toplam tutarına denk gelen “yoksulluk sınırı” ise 17 bin 340 lira olarak hesaplandı. Bekar bir çalışanın “yaşama maliyeti” ise aylık 6 bin 965 lira olarak belirlendi.

Ankara’da yaşayan 4 kişilik bir ailenin gıda için yapması gereken asgari harcama tutarı, bir önceki aya göre yüzde 8.02 artarken, son 12 ay itibariyle artış oranı ise yüzde 85.02 oldu.

SÜT VE SÜT ÜRÜNLERİNDE FİYAT ARTIŞI

Araştırmaya göre, Nisan ayında ortalama olarak; süt yüzde 21, peynir yüzde 18, yoğurt yüzde 23 zamlandı. Dana, kuzu, tavuk ve balık eti fiyatında artışlar yaşandı. Kuru fasulye ve kırmızı mercimek fiyatı artarken, nohut ve yeşil mercimeğin fiyatı değişmedi. Makarna, pirinç, bulgur ile un ve irmik fiyatlarının tamamı yükseldi.

SEBZE FİYATLARI GERİLEDİ

Havaların ısınmasıyla, semt pazarlarında maydanoz, kıvırcık, lahana ve ıspanak gibi sebzelerin fiyatları geriledi. Patatesin kilogramı 10 liraya yükselirken, soğan 5 liradan satılmaya başlandı. Kabak, patlıcan, biber fiyatları düştü. Ortalama sebze kilogram fiyatı 11,92 lira, ortalama meyve kilogram fiyatı 10,52 lira olarak hesaplandı.

Tereyağı ve zeytinyağı fiyatları yükseldi. Margarin ve geçen ay yüzde 40 zamlanan ayçiçeği yağında fiyat, bu ay sabit kaldı. -Haber/Cemil Yıldız-