Asi’nin 2 yüzü!

Asi’nin 2 yüzü!

Antakya’da, “temiz, berrak, tekneyle gezi yapılabilen vitrinlik asi, yanı başındaki defne’de ise, “su’suz, kir ve çöp dolu, pis koku yayan rezalet asi…”

İlimiz merkezinden geçen ve kenti ikiye bölen Asi Nehri, iki farklı görüntüsü ile dikkat çekiyor. Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin yıllar süren çalışmaları sonucunda bu yıl su tutulabilen, temizlenmiş ve hatta son haliyle tekne gezileri yapılabilen kentin yüz akı bir ASİ Nehri oluşturulurken, diğer tarafta, bu tablonun hemen yanı başında, Antakya ile iç içe haldeki Defne ilçesinin Yeloğlu Köprüsü’nün hemen ilerisinden itibaren, tamamen SU’suz, kir ve çöp dolu, pis koku yayan ve çevresindeki binlerce konut ve işyerindeki on binlerce insanı rahatsız eden, sağlık sorunu da oluşturan REZALET bir ASİ sizi karşılıyor!
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, bu konudaki açıklamasında, Asi Nehri üzerinde çalışmaların devam ettiğini dile getirdi ve şöyle devam etti:
“Asi Nehri’nin bugünlere geleceğini söylediğimizde, bazı üst düzey makam sahipleri bize güldü. Ama bugün hayata geçirdiğimiz proje ile birçok insanımızın hayır duasını alıyoruz. Geçtiğimiz Ağustos ayından itibaren Asi Nehri’nde tekne ile gezebiliyoruz. Armutlu’ya kadar olan Asi Nehri’ni toparladık, ama Turunçlu tarafını da toparlamak istiyoruz. Bir set daha yapmak istiyoruz. Esas olan, Asi Nehri’ndeki doğal hayatı da normale döndürdük. Işıklandırmasına da devam ediyoruz. Tek eksiğimiz martılarımız. Amacımız, Defne’ye de bir arıtma tesisi yapmak. Bu projeyi de hayata geçirdiğimiz zaman, Asi Nehri’ne yazın su verebileceğiz ve arıtılan suyu da sulama suyu olarak kullanabileceğiz.” -Cemil Yıldız-