Aşının dozu 15,5 Euro… Peki, Türkiye’de kaç TL?

Aşının dozu 15,5 Euro… Peki, Türkiye’de kaç TL?

Türk Bilim İnsanları Prof. Dr. Uğur Şahin ve Prof. Dr. Özlem Türeci’nin sahibi olduğu Alman BioNTech ile ABD’li Pfizer’in ortak geliştirdiği aşı adayının fiyatı belli oldu.

Hataylı Bilim İnsanı Prof. Dr. Uğur Şahin’in kurucusu ve CEO’su olduğu Alman BioNTech’in Amerikan ilaç devi Pfizer ile ortak geliştirdiği aşının fiyatı belli oldu.
AB’nin, koronavirüs aşısı üreten firma ile anlaşması kapsamında, 300 milyon doz karşılığında 4,65 Milyar Euro ödeyeceği bildirildi. Buna göre AB aşının dozuna 15,5 Euro ödeyecek. İki doz halinde uygulanan aşının maliyeti Avrupa ülkelerinde yaklaşık 31 Euro’ya denk geliyor. Aşının dozunun Türk lirası olarak karşılığı 139 lira seviyesinde bulunuyor.
-NOEL ÖNCESİ-
BioNTech ve Pfizer Covid-19 aşısının yüzde 95 etkililik oranına sahip olduğunu ve hiçbir ciddi yan etkisi olmadığını gösteren son aşama testlerinden sonra aşının Avrupa ve ABD’deki acil kullanım izinlerini gelecek ay alabileceklerini ve aşının Noel’den önce dağıtımının başlamasının mümkün olabileceğini açıklamıştı.
-DAHA DÜŞÜK!-
ABD Temmuz ayında Pfizer ile doz başına 19,5 dolardan 100 milyon doz aşı satın almak için anlaşmıştı. Anlaşmaya göre ABD’nin 500 milyon doz daha alma opsiyonu bulunuyor. Reuters’a konuşan bir kaynak, AB’nin ödediği fiyatın daha düşük olmasının nedenini, BioNTech’e aşıyı geliştirme sürecinde verilen finansal destek olarak açıkladı. Doz başına 15,5 Euro aşının Avrupa’da gerekli onayları almasından sonra ödeneceği belirtiliyor.
Hataylı Bilim İnsanı Prof. Dr. Uğur Şahin’in geliştirdiği aşının Türkiye’ye transferi ise Aralık ayını bulacak. Aşının, ilk aşamada 1 Milyon doz olarak gelmesi planlanıyor. Tamer Yazar