Asi’nin Kirli Sularında Bir Kadın

Asi’nin Kirli Sularında Bir Kadın

Balık Tutmuyor, Bilimsel Deney Yapıyor…

İSTE’li 2 Akademisyen, Asi Nehri’nin ünlü KARABURUN BALIĞI neslinin tükenmemesi için proje hazırladı. Proje, İngiltere’den hibe kredi kazandı.

İskenderun Teknik Üniversitesi’nde (İSTE) görev yapan iki Akademisyen, ilimiz Asi Nehri’nde yetişen “Karaburun Balığı” adlı deniz türünün neslinin tükenmemesi için çalışma başlatırken, bu konuda hazırlanan bir proje İngiltere’de hibe kredi kazandı. Bu konudaki destek, İngiltere merkezli The Rufford Foundation’dan geldi.

Kuruluş tarafından desteklenen, “First Step of Conservation of Endemic Anatolian Fish (Levantine Nase): Determination of Potential Threats and Creation of Conservation Framework” başlıklı projeyi, İSTE Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Fakültesi Öğretim Üyeleri, Doç. Dr. Nebil Yücel ve Dr. Ece Kılıç hazırladı. Proje kapsamında, Asi Nehri’ne endemik olan ve nesli tehlike altında olan Asi Karaburun Balığı’nın (Chondrostoma Kinzelbachi) korunması için yapılması gerekenler ve yaşamını tehdit eden potansiyel kirletici kaynaklarının tespit edilmesi amaçlanıyor.

Proje kapsamında, Asi Karaburun Balığı’nın yaşam alanı olan sucul alanlarda su kalitesinin belirlenmesi, kirlilik kaynaklarının tespit edilmesi yanı sıra bölge halkının, nesli tehlike altında olan bu tür hakkında farkındalığı arttırmaya yönelik çalışmalar yapılacağı kaydedildi.

Projeyi değerlendiren İSTE Rektörü Prof. Dr. Tolga Depci, bölgeye değer katan projelere imza atmaktan mutluluk duyduklarını kaydederek şunları söyledi:

“Uluslararası kuruluşlar tarafından desteklenen projelere imza atıyor olmak, bilimin ışığıyla İskenderun’u, Hatay’ı, bölgemizi ve ülkemizi destekliyor olmak, gurur verici. Biz de üniversite olarak projeye her konuda destek olacağız. Hocalarımızı tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyorum.” -Haber/Cemil Yıldız-