ASİ’yi temizliyoruz…

ASİ’yi temizliyoruz…

Peki, yetiyor mu?

Büyükşehir Belediyesi, bugüne kadar yapılagelmiş en büyük arıtma tesisleri ve bölgede gerçekleştirdiği alt yapı yatırımları ile Asi Nehri’ni temiz tutmaya çalışsa da, beklenen ve istenen görüntüde sabit kalmak kolay olmuyor. Ortaya konan çaba ise oldukça tartışmalı!

Hafta sonunda, Büyükşehir Belediyesi’ne ait Asi Temizleme Teknesi’ni izleyenler, nehrin, Antakya kent merkezinden geçtiği yerlerde biriken çöplerin toplanmasına şahitlik etti. Ancak biriken çöpler sadece nehrin duvar diplerini ya da nehrin kenar yüzeyini değil, çiçeklendirilmiş alanları da işgal etmiş durumda Bu da, tekne ile yapılmak istenen temizliği yetersiz kılan sebeplerin başında geliyor.
Durumu izleyen bir Antakya Gazetesi okuru devam etsin, izlediği teknenin temizlik çabasını…
“Elde, ucunda bir file olan uzun bir sopa tutan bir çalışan, nehrin yüzeyindeki çöpleri toparlamaya çalıştı, tekne ilerlerken. Ama teknenin ilerleme hızı ile çöp toplama hızı aynı olmayınca, çoğu çöp, geride kaldı. Zaten, toplasalar ne olacak ki! Birçoğu yan duvarlarda duruyor. Onlar hep orada. Bugün toplasanız, yarın yine oradalar! İşte asıl bunu sormak gerekiyor! Niye oradalar? Temizlenen yerlere bu kadar çöp yeniden nasıl bu kadar olayca atılabiliyor? Kimse sormuyor mu? Denetlemiyor mu? Ceza kesmiyor mu? Sorunumuz şu ki, ‘temizlik’ konusunda bir sitemimiz yok. Oturmuş, kurumsal bir denetim mekanizmamız yok. Herkesin her yere kolayca çöp atabildiği bir şehirde, ‘sen dök, ben temizlerim’ demeye devam ettiğiniz sürece, elde o sopa ve file ile nehir boyunca gider gelirsiniz…” -Tamer Yazar-