Aslan, DP Adayı…

Aslan, DP Adayı…

İskenderun Belediye seçimindeki sürpriz gelişme, dengeleri değiştirebilir…

Mete Aslan, adaylığını kalabalık önünde açıkladı, “Kimsenin hesabına aday olmadım” dedi ve katılanlar topluca ANDIMIZ’ı okudu.

İskenderun’da 3 dönem belediye başkanlığı, 10 yılı aşkın süreyle de başkan yardımcılığı görevlerinde bulunan Mete Aslan, bu kez Demokrat Parti (DP) Adayı olarak İskenderun Belediye Başkanlığı’na talip oldu. Mete Aslan, Pazar günü, kendi adını taşıyan bulvardaki seçim bürosu önünde düzenlediği açık hava toplantısında adaylığını açıkladı ve “Ben, kimsenin hesabına aday olmadım. Ben, İskenderun halkı istediği için aday oldum!” şeklinde konuştu.
Pazar günkü adaylık açıklamasında ilginç bir gelişme de yaşandı. Mete Aslan’ın açılış konuşmasından sonra, açılışa katılanlar, Danıştay kararına rağmen okullarda henüz okutulmasına başlanmayan ANDIMIZ’ı toplu halde birlikte okudu, Andımız’a karşı olanları da protesto etti.
Pazar günü toplanan kalabalığa hitap eden Mete Aslan’ın konuşmasından özetler şöyle:
“Milletimizin adını, bayrağımızı, dilimizi kimse değiştiremez. Kimse değiştirmeye çalışmasın, değiştiremezler. Biz, Atatürk’ün ilke ve inkilapları peşindeyiz. Benim en çok korktuğum şey, sahte Atatürkçüler ve Atatürk düşmanlarıdır. Atatürk, bu milletin adına ‘Türk Milleti’ demiş. Başka millet var mı? Diline ne demiş? ‘Türk Dili’! Bayrağına ne demiş? ‘Türk Bayrağı’! Neyin kavgasını yapıyoruz? Biz, hepimiz; bu milleti Türk, bayrağını Türk, dilini Türk olarak kabul ettikten sonra, aramızda ne fark var? Alt kimlikler diyenlere ‘hadi oradan’ diyoruz. Hiçbir alt kimlik, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni yönetemez. Farklılık ve ayrıcalık isteyemez. Atatürk’ün tarif ettiği gibi, Misak-I Milli sınırları içinde bu millet Türk Milleti’dir.
Ben Kimsenin Adına Aday Değilim!
Ben, kimsenin hesabına aday değilim, İskenderunlu hemşerilerim bana aday olmamı istedi, ben de onların istekleri doğrultusunda aday oldum. Mete Aslan, hayatta satılmadı. Mete Aslan’ı satın alacak sermaye var mı? Sizin kafanızı karıştırmak için ‘filan adayın adına, yok bir adayın kazanması için aday oldu’ diyorlar. Biz, sizler için aday olduk. Allah bizim canımızı almadığı sürece, kimse bizi bu yoldan çeviremez. Bu davanın sonu bizim zaferimiz olacaktır.
Kimseden Öç Almak İçin Aday Olmadım!
‘Mete Aslan, öç almaya geliyor’ diyorlar. Ben, kimden öç alacağım? Esnaf, bu ülkenin namusu ve ekonomik olarak en etkin güçtür. Esnafımızın da hatası olabilir, bizim de hatamız olabilir. Hatamız oldu ise onlardan özür diliyorum.
Barış Adı Altında Kaçak Yapıları Aklamaya Çalışıyorlar!
İskenderun’un üçte ikisi barışa girdi. Niye? Çünkü yapıların kaçak olmasından! Görüyoruz, çöken binaları görmekteyiz. Herkes, bizim gibi kanunsuz yapıları yıksa, kanunlar çerçevesinde şehrin gelişmesi için gayret gösterse, binalarımız yıkılmaz. Adam dört kat yapmış, kaçak olarak iki kat daha üstüne yapmış. Bunlara, incelemeden ve araştırılmadan izin veriliyor. Biz de ayrım olmaz. Herkese eşit hizmet yapacağız. Biz, herkesle omuz omuza çalışacağız. Onun için hiç dedikodulara kulak asmayın. 1 Nisan günü kazanacağız ve Türk Bayrakları ile belediyeyi yeniden alacağız.” -Cemil Yıldız-