Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Atakan Ailesi itiraz etti… Artık Dava Açılsın!

Gezi sürecinin Antakya’daki eylemleri

Gezi sürecinin Antakya’daki eylemleri sırasında yaşamını yitiren, ancak Ali İsmail Korkmaz ve Abdullah Cömert’in aksine dava süreci bugüne kadar tıkanan Ahmet Atakan konusunda ortaya çıkan son delil, Atakan Ailesi’ni harekete geçirdi.

Gezi sürecinin adalet beklentisinde uzun bir süredir rafta tutulan Ahmet Atakan dosyası raftan iniyor. Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından görevlendirilen teknik bilirkişinin hazırladığı 29 Kasım 2018 tarihli raporda, olay yerinden elde edilen üç gaz kapsülü üzerindeki kanın Ahmet Atakan’a ait olduğunun belirlendiği açığa çıktı.
-İTİRAZ DİLEKÇESİ-
Konuya ilişkin olarak Sendika.Org’a konuşan Ahmet Atakan’ın kardeşi Zafer Atakan, daha önce olay yerinden toplanan gaz kapsülleriyle ilgili örnek alındığını ve bunlardan bazılarının üzerinde kan lekesi olduğundan şüphelendiklerini hatırlatarak, şunları kaydetti:
“Jandarma Kriminal’in laboratuvar sonucuna göre, kapsül üzerindeki lekelerin ne olduğu belirlenememişti. Geçen yıl, Savcılık bir tahkikat başlatıyor, bizden bağımsız olarak. Yani bizim böyle bir girişimimiz olmamıştı. Anne ve babamdan numune aldılar. Laboratuvar sonuçları, geçtiğimiz Haziran ayında Savcılığa gelmiş. Gaz kapsülleri üzerindeki lekenin kan lekesi olduğu ve Ahmet’e ait olduğu belirlenmiş. Savcılık da bunu delil olarak kabul edip, polisler hakkında Hatay Valiliği’ne soruşturma talebinde bulunmuş. Hatay Valiliği de, yetersiz delil gerekçesiyle bunu Bölge İdare Mahkemesi’ne taşımış ve Temmuz ayında soruşturmayı kapattırmış. Geçen hafta tebliği elimize ulaştı ve bu durumdan haberdar olduk. Konuyla ilgili Avukatımız Hatice Can ile 30 Ekim’de itiraz dilekçemizi verdik.”
-7 SENE OLDU!-
Yedi yıldır adalet aradıklarını vurgulayan Zafer Atakan, soruşturmaya engel olunmamasını istedi ve şunları söyledi:
“Daha önce Jandarma Kriminal’in, ‘Ne lekesi olduğu belirlenemedi’ dediği rapor elimizde zaten mevcut ve bugün o lekenin kan olduğunu, Ahmet’e ait olduğunu öğrenmiş olduk. Bu, davayla ilgili çok önemli bir gelişme. Bizim talebimiz net. Hatay Valiliği, bu konuda bir engel koymasın, Polisler hakkında soruşturma açılsın, suçlu-suçsuz mahkemede belirlensin.”
-SORUŞTURMA!-
Adana Bölge İdare Mahkemesi Başkanlığı’na gönderilmek üzere Hatay Valiliği’ne verilen itiraz dilekçesinde, “10.09.2013 günü, Antakya’da, Uğur Mumcu Alanı ve Gündüz Caddesi’nde barışçı başlayan demokratik gösterilere polisin TOMA ve akreplerle tazyikli su, gaz bombası kullanması sonucu, Antakya Armutlu Mahallesi Gündüz Caddesi üzerinde gösteri hakkını kullanan, şikayet edenlerin yakını Ahmet Atakan, atılan gaz kapsülünün başına isabet etmesi ile ağır yaralanmış ve kaldırıldığı Antakya Devlet Hastanesi’nde yaşamını yitirmiştir” hatırlatmasında bulunulurken, Ailenin Avukatı Hatice Can’ın konuya ilişkin talebine ekli cümlesi ise şu oldu:
“4483 sayılı yasanın 6. Maddesi gereğince ‘soruşturma izni verilmemesine’ ilişkin, Hatay Valiliği İl İdare Kurulu Müdürlüğü2nün 06.10.2020 gün, 43 sayılı ‘soruşturma izni verilmemesine’ ilişkin kararına itirazlarımızın kabul edilerek, şüpheliler hakkında soruşturma ve kamu davası açılması istemimizin kabulüne karar verilmesini saygı ile dileriz.” Tamer Yazar