Atay da İmzaladı

Atay da İmzaladı

Tiyatrolardan çağrı var

Tiyatroların, son dönem içine düştükleri zor durumu aşmak için devletten bekledikleri var. Bunun için, 2000 tiyatrocu imzası ile beraber bir talepler listesi oluşturuldu. TİP Hatay Milletvekili, sinema ve tiyatro oyuncusu Barış Atay’ın da paylaştığı talepler listesi, destek bekliyor.

Koronavirüs, insanları zorunlu bir tecride iterken, üretim yapan kesimleri ise zor şartlara mahkum etti. Bu kesimde yer alanlardan biri de tiyatrolar. Türkiye İşçi Partisi (TİP) Hatay Milletvekili, sinema ve tiyatro sanatçısı Barış Atay’ın da aralarında olduğu 2 bin tiyatrocu tarafından imzalanan ve talepleri sıralayan “Tiyatromuz Yaşasın” başlıklı metin, devletten destek bekliyor.
İmza metni, hali hazırda kapalı olan, ne zaman açılacağı ise belli olmayan tiyatroların, doğmuş ve gelecekte doğacak problemlerini giderebilmeyi hedefliyor.
Yapılan açıklamada, “Kovid-19 sürecinde, Avrupa başta olmak üzere, pek çok ülkenin sanat alanına yönelik hızlıca harekete geçirdiği maddi kaynakları referans kabul eden Tiyatromuz Yaşasın Kolektifi, Türkiye’deki tiyatro salonlarının tasfiye olmaması ve tiyatro emekçilerinin asgari ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik olarak tüm iletişim kanallarını kullanıp, ilgili kurumları bilgilendirmeye ilerleyen günlerde de devam edecek” denildi.
-ALKIŞ YETMEZ-
Açıklamada ayrıca şu çağrı yapıldı:
“Bu defa alkışlarınızı değil, imzalarınızı istiyoruz. ‘Tiyatromuz Yaşasın’ diyenlerle beraber, bu kararlı mücadeleyi büyütmek için yola çıkıyoruz. Bildiriyi sadece imzalamayın, tüm inandıklarınızla ve sevdiklerinizle de paylaşın. Tiyatro yaşasın.
İmzası olan tiyatro emekçileri olarak, biz, belirttiğimiz ve emsallerine istinaden de hak olarak tanımladığımız devlet desteklerinin ivedilikle sağlanmasını, kamusal tiyatroların varlığını sürdürebilmesi adına talep ediyor, desteğinizi bekliyoruz.”
-İFLASLAR-
Açıklama içerisinde, tiyatro salonlarının kapanma, tiyatro gruplarının da dağılma riski içinde olduğu dile getirilirken, şu tespitte duruldu:
“Tiyatro sanatı, maddi kayıplarına rağmen devam edemez. Bir çok tiyatro, salgının doğurduğu ekonomik krizi atlatamayacak ve tiyatro toplulukları dağılacak, tiyatro emekçileri yaşamsal darbeler yiyecek, salonlar kapanacak, tiyatro sanatı iflasa sürüklenecektir. Tiyatrolar, kamuya aittir. Kamusaldır. Böylesi bir felaket sürecinde, ‘devlet ve yerel yönetim ödenekli tiyatrolar’ ve ‘kamusal tiyatrolar’ arasında ayrım yapılamaz. Kaynaklar paylaşılmalıdır.”  Tamer Yazar