Ateş ve Dumanla Yoğrulan Tat: Firik

Ateş ve Dumanla Yoğrulan Tat: Firik

Hataylı çiftçiler, küresel salgın sürecinde, ara vermeden üretime devam ediyor

Hataylı çiftçiler küresel salgına rağmen üretime ara vermeden devam ediyor. Antakya ilçesine bağlı Tanışma Mahallesi’nde çiftçiler gece gündüz demeden üretmeyi sürdürüyor.
Tanışmalı çiftçilerin yaşken topladıkları buğday başakları ateşte kavrularak, ardından belli bir soğutma evresinden sonra tanelerinden ayrılarak elde edilen Firik, salgına rağmen üretilerek sofralarda yerini alıyor. Yılın belli aylarında büyük uğraş sonucu işlenen firik Hatay bölgesinin vazgeçilmez lezzetleri arasında yer alıyor.
Tanışmalı üretici Necmettin Arslan, Firik yapımını yılın bu dönemlerinde yapıldığını söyleyerek, “Biz her yıl Mayıs ayının başları sayılacak bu günlerde buğday başaklarını topluyoruz. Ardından makine yardımıyla buğdayların taze başak kısımlarını ayırarak çemberli elek dediğimiz merdanelerde odun ateşinde yaklaşık 50-60 derece sıcaklıkta kavuruyoruz. Kavrulan başaklar 1-2 gün soğuması için tarlalara seriliyor. Soğuma işleminin ardından biçerdöver ve patoz makineleri yardımıyla başakların içerisindeki Firik tanelerini alarak satışa hazır hale getiriyoruz” dedi.
Firiğin fiyatı konusunda da bilgi veren çiftçi Necmettin Arslan, “Tanışmada herkes Firik işi ile uğraşıyor. Bu yıl olduğu gibi bazı yıl da firik üretiminin Ramazan ayına denk gelmesi bizleri biraz zorluyor. Ayrıca bu yıl bunun yanında tüm dünya genelinde etkili olan korono virüs salgını rağmen biz gece gündüz demeden çalışarak üretmeye devam ediyoruz çok zorlanıyoruz ama mecburuz çünkü geçimimizi bu zahmetli işten sağlıyoruz. Firik fiyatlarımız bu yılda tüm bu olumsuzluklara rağmen geçen yılki fiyat gibi 9 ile 10 lira arasında satılıyor” dedi.  -Mehmet ÖZGÜN-