Atık Bataryadan Şarj Cihazı…

Atık Bataryadan Şarj Cihazı…

Hassa’da Meslek Liselilerin buluşu, ulusal ve uluslararası basında:

200 liralık cihaz, 10 TL’ye mal edildi…

Hassa’da, Meslek Liseli öğrenciler, atık bataryaların sağlam hücrelerinden taşınabilir şarj cihazı yapmayı başardı. Gelişme, Türkiye’de ulusal ve uluslararası gazete, dergi ve ajanslarca duyuruldu.
Şehit Murat Bulkan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Elektrik-Elektronik Teknolojileri Bölümü öğrencileri, atık dizüstü bilgisayar bataryalarının içindeki sağlam hücre pillerini değerlendirmek için bir proje hazırladı.
Taşınabilir şarj cihazının tamamını atık malzemelerden, kılıfını da okuldaki 3 boyutlu yazıcıdan çıkaran öğrenciler, öğretmenlerinin de desteğiyle, piyasa değeri yaklaşık 200 lira olan taşınabilir şarj cihazını 10 liraya mal ederek, çalışır hale getirdi. Okul öğretmenleri, öğrencilerinin buluşu ile ilgili şu değerlendirmede bulundu:
“Biz, öğrencilerimize yol gösterdik. Kendileri de, yüzde 100 atık malzemelerden powerbank ürettiler. Piyasa değeri ortalama 200 lira olan taşınabilir şarj cihazını, pilleri tekrar dönüştürerek 10 liraya mal ettik. Kılıfını da, okulumuzdaki 3 boyutlu yazıcıdan çıkardık. Herhangi bir patlama riski yok. Bunun için devre kartlarında tasarladığımız özel bir modül var. Öğrencilerimiz, aynı şekilde ürettikleri taşınabilir şarj cihazını kendi telefonlarında da kullanıyorlar.” -Cemil Yıldız-

(Visited 1 times, 1 visits today)