ATSO aracılık etti

ATSO aracılık etti

Almanya’dan Antakya’daki 14 öğrenciye burs…

Antakya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) aracılığıyla, ilimizde başarılı ancak ihtiyaç sahibi 14 yüksekokul öğrencisine, Almanya’daki gurbetçi hemşerimiz Nihat Sorgeç’in öncülüğündeki bir ekibin topladığı paralarla burs verildi. Ödemeler, Salı günü gerçekleştirildi.
ATSO Başkanı Hikmet Çinçin, “Almanya’da yaşayan değerli dostum” olarak tanımladığı Nihat Sorgeç ve beraberindeki heyeti önceki gün konuk etti ve şu bilgiyi verdi:
“Değerli Dostum Sorgeç’in başkanlığını yaptığı Antik Antakya Derneği’nin her yıl gerçekleştirdiği, Antakya’da farklı üniversitelerde okuyan başarılı üniversite öğrencilerine verdikleri burs törenini gerçekleştirdik. Törene; Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Fedai Yücedal ve Başkan Yardımcısı Murat Hayzaran da katılırken, eğitime vermiş oldukları katkılardan dolayı, başta Dostum Nihat Sorgeç’e ve Antik Antakya Derneği Yönetim Kurulu’na yürekten teşekkür ediyorum.”
Antik Antakya Derneği
Antikes Antiochia e.V. Antik Antakya Derneği, 2004 yılında Berlin’de bulunan Antakya-Hatay sevdalıları tarafından, dönemin Hatay Valisi Abdulkadir Sarı, Belediye Başkanı Mehmet Yeloğlu ile Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hikmet Çinçin himayesi altında kuruldu. Dernek, tüzük çerçevesi içinde, Antakya’yı, Kültürel, sosyal ve ekonomik yönden Almanya çapında yaptığı çalışmalarla hem desteklemekte hem de temsil etmektedir.
50 yılı geçmiş bir zaman önce vatanından ayrılıp Almanya’ya misafir işçi olarak giden Antakya-Hatay kökenli vatandaşlarımızın ikinci ve üçüncü nesilleri tarafından kurulan dernek, Antakya’nın Almanya’ya açılan kapısı olarak da kabul ediliyor. Derneğin önde gelen çalışmalarından bir tanesi de, her yıl Hatay Büyükşehir Belediyesi ve özellikle de Antakya Ticaret ve Sanayi Odası’nın destekleriyle belirlenen Antakya-Hataylı başarılı ve ihtiyaç sahibi gençlere burs vermesidir.
Bu vesileyle, 30 Nisan 2019 Salı günü saat 18:30’da, Erol Bilecik Kongre Merkezi’nde, Derneğe daha önce yapılan başvuranlar arasından ve Derneğin Yönetim Kurulu tarafından seçilen en ihtiyaçlı 14 Hatay- Antakyalı gençlere törenle bursları verildi.
Antik Antakya Derneği Yönetimi’nde şu isimler bulunuyor: Nihat Sorgeç, Hatice Selçuk, Macit Şahyazıcı, Civan Uçar, Mehmet Kilisli, Cana Cezairli, Rainer Fink. -Cemil Yıldız-