ATSO, Coğrafi İşaretlemede 7. ürüne imza attı…

ATSO, Coğrafi İşaretlemede 7. ürüne imza attı…

Antakya’ya özgü gıda maddelerinden Carra Peynirine Patent

İlimizde, özellikle Antakya’da özel bir yeri olan Carra Peyniri de coğrafi işaretleme aldı. Antakya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) girişimiyle, Carra Peyniri, Hatay adına tescillendi.
Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hikmet Çinçin, yaptığı açıklamasında; Künefe, Antakya Sürkü, Antakya Kağıt Kebabı, Antakya Tuzlu Yoğurdu ve Samandağ Ney’inin ardından şimdi de Carra Peyniri’nin coğrafi işaret tescilinin Hatay adına tamamlandığını bildirdi ve emeği geçenlere teşekkürlerini iletti.
CARRA PEYNİRİ NEDİR?
Carra Peyniri, Antakya da yaşayanların, süt ve ürünlerinin muhafaza çabalarının bir ürünü. Bir peyniri muhafaza etmek için en önemli husus, mikroorganizma faaliyetini kontrol altına almak olarak bilinir. Mikroorganizma faaliyeti ise sıcaklık ve su aktivitesi ile en etkili bir şekilde kontrol altına alınır. Carra Peyniri’nde, toprağa gömerek, sıcaklığın olumsuz etkisini ters çevirerek, fazla suyun uzaklaştırılması sağlanarak, su aktivitesi kontrol altına alınır.
Carrra Peyniri’nin en büyük özelliklerinden birisi de, hem peynirin hem de çökeleğin birlikte kullanılmasıdır. Çökelek ilavesiyle, peynirini bütünlüğü bozulmadan, peynirler arasındaki boşluklar çökelek ile doldurularak, küf gelişimi ve aerobik bakteriler tarafından bozulma engellenir. Neticede, Carra Peyniri, iklim ile yapılan yaşam mücadelesini Antakyalıların kazandığının da bir simgesi.
ATSO’NUN 7.TESCİLİ
Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hikmet Çinçin’in açıklamalarına göre, ATSO, Gastronomi Şehri Hatay’ın lezzetlerinin ve değerlerinin markalaşması için 2005 yılından bu yana önemli çalışmalara imza atarken, bu kapsamda Hatay’a özgü birçok ürüne de Coğrafi İşaret Belgesi aldı.
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin açıkladığı 2020 yılı Coğrafi İşaretli Ürünler Sıralaması’nda, Antakya Ticaret ve Sanayi Odası, Türkiye genelinde tescil bakımından 5., başvuru sayısı bakımından 3. olarak önemli bir göstergeye imza attı.
ATSO Başkanı Hikmet Çinçin’in verdiği bilgilere göre, coğrafi işaretleme yolculuğunda bugüne kadar ATSO’nun imzasını attığı tescil bilgileri şöyle:
-27.12.2007’de Künefe tescili,
-26.02.2018’de Antakya Sürkü’nün (Çökeleği) tescili,
-12.06.2018’de Antakya Küflü Sürkü’nün (Çökeleği) tescili,
-24.08.2020’de Antakya Kağıt Kebabı’nın tescili
-10.09.2020’de Antakya Tuzlu Yoğurdu tescili,
-23.11.2020 de Samandağ Ney-i’nin tescili,
-15 Şubat 2021’de Antakya Carra Peyniri tescili…
ÇİNÇİN’DEN TEŞEKKÜR
ATSO Başkanı Hikmet Çinçin, şu bilgileri verdi:
“Coğrafi işaretini aldığımız ürünlerin tescil sürecinde, kurumumuzla beraber çok büyük bir özveri ile çalışarak bizlerden desteklerini esirgemeyen; Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı (DOĞAKA) Genel Sekreteri Onur Yıldız’a,
Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yahya Kemal Avşar’a, Mustafa Kemal Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yelda Güzel’e, Mustafa Kemal Üniversitesi Antropoloji Bölüm Başkanı Öğretim Üyesi Dr. Kadriye Şahin’e, Marka ve Patent Şirketi Özener Patent sahibi Huriye Özener’e ve emeği geçen Odamız çalışanlarına teşekkür ediyoruz.”
KADINA DESTEK
ATSO açıklamasında, ayrıca şu bilgiye yer verildi:
“Odamız coğrafi işaret tescil hakkına sahip olduğu tüm ürünlerin tescil kullanım haklarını, 1 yıl süreyle, ilimizde bulunan 8 Kadın Kooperatifi olan; Defne Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi, Samandağ Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi, Hatay Altınözü Zeytin Emeği Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi, Erzin Kadın Eli Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi, Arsuz Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi, İskenderun Üreten Altıneller Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi, Hassa Zeytin Dalı Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi ile Dörtyol İlk Kurşun Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi’ne, yetkililerinin katılımıyla düzenlenen protokol ile ücretsiz olarak tahsis ettik.
Üretim yaparak ülke ekonomimize katkı sağlayan tüm kadınlarımızın ATSO olarak her daim yanlarında olacağız.” -Cemil Yıldız-