ATSO-İNDER işbirliğiyle…

ATSO-İNDER işbirliğiyle…

Çekmece ve Günyazı’da imar dışı 563 dönümlük alan kurtarıldı

Girişimler üst pencereden

Çinçin, “Günyazı-Çekmece sorununu çözdük. Samandağ Kıyı Kenar Çizgisi sorununu da zaten çözmüştük. Sıra Harbiye heyelan sorununda! Bunda da kararlıyız” dedi

Antakya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) ile İnşaatçılar Derneği işbirliğiyle, ilimizin Antakya’ya bağlı Günyazı ile Defne’ye bağlı Çekmece’de ‘özel güvenlik bölgesi ilanı sonrası imar dışı’ bırakılan 563 dönümlük alan yeniden eski statüsüne kavuşturuldu. Gelişme üzerine, ATSO Başkanı Hikmet Çinçin ile İNDER (İnşaatçılar Derneği) Başkanı Cemil Gündüz dün ortak bir basın toplantısı gerçekleştirdi. Çekmece ve Günyazı’lı bazı kişilerin de katılığı toplantıda konuşan İNDER Başkanı Cemil Gündüz, çevre yolu karşı yakasında MİT binası çevresinde 400 m boyundaki çap içeren bölgede özel güvenlik bölgesi gerekçesiyle imarlaşma uygulamasının kaldırıldığını hatırlatarak şunları söyledi:
“MİT binası etrafında 400 metre mesafede bulunan ‘Özel Güvenlik Bölgesi’ alanı, çok geniş bir alandır. Bakanlar Kurulu’nun bu kararı ile Antakya ve Defne ilçelerine ait 126 adet parselin kamulaştırılma işlemleri de yapılmadığından, birçok vatandaşımız, güvenlik alanlarına giren taşınmazlarından tasarrufta bulunmayarak mağdur olmuştur. Güvenlik alanında 26 köy yolu, TOKİ Binaları, özel okular ve devlet okulları bulunmakta olup, söz konusu alan, Antakya ve Defne ilçelerinin sıkışık vaziyetteki merkezlerinin genişlemesi ve kentleşme için oldukça uygun ve değerli bir alternatiftir. Bu alanda, inşaatı devam eden projelerini tamamlayarak ruhsat aşamasında olan onlarca müteahhit arkadaşımız da bulunmaktaydı. ‘Özel Güvenlik Bölgesi’ ilan edilen alanın yeniden imara açılması için de Bakanlar Kurulu kararı gerekmekteydi.”
-ÇOK ÖNEMLİ BİR ALAN!-
ATSO’daki basın toplantısında, İNDER olarak başvurularında, her kurumdan hemen hemen aynı içerikli ‘RED’ şeklinde cevap aldıklarını söyledikten sonra konuyu ATSO Başkanı Hikmet Çinçin’e aktardıklarında “Birlikte çalışalım” mesajı aldığını söyleyen Cemil Gündüz, bu anlamda birlikte çalıştıklarını kaydederek şu bilgileri verdi:
“Konuyla ilgili olarak, dönemin Başbakanı Sayın Binali Yıldırım’la görüşülerek, o dönemdeki Başbakan Müsteşarı Sayın Fuat Oktay’dan randevu alındı. Ankara’da yapılan bu görüşmeler sonrası, herkesin ‘çok zor’ dediği, ‘olmaz’ dediği bu karar, olumlu bir şekilde sonuçlanmıştır. Bu gelişmeler sonrası, Antakya ve Defne Belediye Meclislerinde bu bölge için karar alınmış, Büyükşehir Belediye Meclisi’nden de geçirilmiştir. Özel Güvenlik Bölgesi bugün yeniden imara açılarak, çok önemli bir alternatif alan böylece (563.633 M2) Hatay’ımıza yeniden kazandırılmıştır.
Bu sorun, 2 sivil toplum kuruluşu, ATSO ve İNDER’in ortaklaşa özverili çalışmaları ile başarıyla çözümlenmiştir. Tüm kurum ve kuruluşların, sorun ve sıkıntıları ATSO gibi hissetmeleri ve çözüme kavuşturmaları temennimizdir.
Dönemin Başbakanı Sayın Binali Yıldırım’a, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Sayın Fuat Oktay’a, Hatay Valimiz’ e, MİT Hatay Bölge Daire Başkanı’na ve ARSO Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Hikmet Çinçin’e ve emeği geçen herkese, konuya gösterdikleri ilgi ve desteklerinden dolayı teşekkür ederiz.”
-SIRADA HARBİYE VAR-
ATSO Başkanı Hikmet Çinçin de, sürecin Cemil Gündüz’ün aktardığı gibi geliştiğini, ancak 563 dönümlük alanın imar dışı bırakılarak çok sayıda kişinin mağdur bırakıldığını, bunun önüne geçilmesi için en yüksek düzeyde görüşme ve temaslarda bulunduklarını; Başbakan Binali Yıldırım, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, MİT Müsteşarı, Hatay Valisi ve Hatay MİT Bölge Başkanlığı ile temaslarında hep olumlu, çözüme yakın cevaplar aldıklarını bildirdi ve sonuçta 1,5yıl gibi sürede sorunun çözüme bağlandığını söyledi. Hikmet Çinçin; Samandağ Kıyı Kenar Çizgisi mağduriyetinin de yine kendilerinin girişimleri sonucu ortadan kalktığını söylerken, şimdi ise hedeflerinde Harbiye heyelan bölgesi bulunduğunu, bu sorunun da özümlenmesi için en yüksek düzeyde temaslarda bulunacaklarını sözlerine ekledi. Toplantıda, İNDER Yönetimi adına Başkan Cemil Gündüz, ATSO Başkanı Hikmet Çinçin’e, bu sonucun alınmasındaki özverili çalışma ve çabaları anısına bir buket çiçek takdim etti. -Cemil Yıldız-