AVM’ler açıldı… Peki, mutlu muyuz?

AVM’ler açıldı… Peki, mutlu muyuz?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın, “Maske takmayanlara bile rastlandı. Ne maske, ne sosyal mesafe tek başına koruyucu değil. Tedbirler tam olmalı” tepkisi ile karşılaşan AVM açılışları ve yaşanan kalabalıklar noktasında, Antakya’dan İskenderun’a, bizdeki AVM’lerde durum ne?

Antakya ve İskenderun’daki AVM’ler de, 11 Mayıs itibariyle kapılarını ziyaretçilerine açarken, alışveriş merkezleri içindeki mağazalardan cep telefonlarına gelen mesajlar ise ‘güvenlik kaygısını’ azaltmaya çalışır haldeydi.
Mesela bir markanın SMS mesajı şöyle oldu: “Antakya Palladium mağazamıza özel yeni sezonda net yüzde 50 indirimle yeniden sizinleyiz. Koronavirüs tedbirleri kapsamında geçici olarak ara verdiğimiz hizmetimize, Sağlık Bakanlığı’nın önerdiği kurallar çerçevesinde gerekli tedbirleri alarak, Palladium mağazamızda yeniden başladık.”
-YETMELİ Mİ?-
Mağazaların, vatandaşlara yönelik çağrısının merkezinde duran ‘güvenlik’ unsuru, herkesin ortak kaygısı. İçişleri Bakanlığı’nın, 11 Mayıs’ta tüm Valiliklere gönderdiği genelgeye göre, AVM’lerin 10.00-22.00 saatlerinde faaliyet yürütebilecek olması ya da çalışanların ve müşterilerin maske takmak zorunda olacak olması da buna dair.
Peki, yetmeli mi? AVM içindeki bekleme ve dinlenme alanlarındaki tüm sandalye, koltuk ve masaların kaldırılmış olması, yetmeli mi? Asansörlerin, sadece özel gereksinimi bulunan kişiler tarafından kullanılacak olması, yetmeli mi? Dükkânlarda, her 10 metrekarelik alanda bir müşteri kabul edilecek olması, yetmeli mi? Tuvaletlerde bulunan el kurutma makinelerinin yasaklanması, yetmeli mi? Bunun yerine kağıt havlu kullanılacak olması, yetmeli mi? Tuvalet kapılarının elle temas etmeden açılabilen sistemlerle değiştirilecek olması, yetmeli mi? Havalandırma sisteminde, iç ortam havasının kullanılmayacak olması, yetmeli mi? İkiden fazla deneme kabini olan işyerlerinde, bir dolu bir boş kabin uygulaması, yetmeli mi? Test ve tanıtım amaçlı ürünlerin raflardan kaldırılacak oluşu, yetmeli mi?
-ELEŞTİRİ!-
Eldeki süreci kaygıyla izleyen de var, keyifle AVM ziyareti yapıp sezon alışverişini tamamlayan da. Peki, söylenenler mi? İşte, Antakya Gazetesi okurlarının paylaşımları:
U.Ö. >> Düşünün ki, bir ülkede, virüs tedbirleri yüzünden ve Vekillerin sağlığı (güvenliği) düşünülerek Meclis kapalı tutuluyor. Ama gelin görün ki, durum vatandaşın sağlığına (güvenliğine) gelince, işin rengi değişiveriyor. AVM’ler açılsın, deniyor! Alınan kararı içine sindiremeyen sadece bizler değiliz, ama emin olun Sağlık Bakanı da bu durumdan çok, ama çok rahatsız. Bence içeride bunun çok kavgası ve tartışması yaşanıyor. Bize yansıyansa, ‘aman dikkatli olun!’
Y.N. >> Tedbirler yerinde bence. Ben, ziyaret edenlerden biriyim. Herkes maskeliydi, gördüğüm kadarıyla. Oturma yerleri kaldırılmıştı. Zaten, alışveriş yapıp çıktık hemen. Gelen geliyor, ama herkes illa ki biraz olsun tedirgin! Ben de öyleydim. Korkumdan, AVM’nin tuvaletini kullanamadım. Hem ortam dar, hem de sosyal mesafe denen şeyi orada muhafaza etmeniz zor. Mağaza çalışanları da tedbirleri ve mesafeliydi. Sanırım, herkes tedbirini alırsa, sorun olmayacaktır.
T.C. >> Bizim hanım ve kardeşleri de gitmek istedi, ama izin vermedik. İster istemez, herkesin her şeye dokunduğu bir ortamda, o maske sizi ne kadar koruyabilir ki! Hem, içerideki havalandırmanın da sağlıklı olduğunu düşünmüyorum. Düşünün ki, herkesin nefesi iç içe. Böylesi bir riski almak, bile bile lades demek gibi bir şey. İstemez! Alışveriş de gerekmez! Tamer Yazar